Numer BDO na fakturze - jakie są konsekwencje jego braku i jak go uzyskać

Indywidualny numer BDO (z Bazy Danych o Odpadach) na fakturze to bardzo istotna pozycja. Choć nie została ona opisana dokładnie w ustawie o podatku VAT, brak umieszczenia takiego oznaczenia może mieć bardzo poważne konsekwencje. W związku z tym warto się jak najszybciej rejestrować, by uzyskać indywidualny numer i stosować BDO na fakturze sprzedażowej.

Brak wpisu do BDO oraz umieszczania indywidualnego numeru na fakturze może wiązać się z dużą karą dla przedsiębiorcy. Jest to kara w wysokości od 5 tysięcy do nawet 1 miliona złotych. Do rejestru BDO musi się wpisać każda firma, która wytwarza odpady będące innymi niż te komunalne oraz sprzedaje jakiekolwiek produkty w opakowaniach. BDO obejmuje nie tylko te największe firmy, ale również osoby prowadzące drobną działalność, a więc małe sklepiki, gabinety kosmetyczne, restauracje, czy też firmy budowlane. Choć BDO ma obowiązek prowadzić wiele firm w Polsce, zgodnie ze statystykami, wie o nim tylko 30% z tych, które są do tego zobowiązane. Jeśli prowadzimy firmę, warto przeanalizować najnowsze przepisy o BDO samodzielnie lub skontaktować się doradcą podatkowym, by uniknąć potencjalnych konsekwencji.

Gdzie i w jakiej formie składa się wniosek o rejestrację do BDO? Taki wniosek przesyła się do Urzędu Marszałkowskiego właściwego ze względu na siedzibę podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Pismo można przekazać osobiście, listownie lub w formie elektronicznej. W formularzu rejestracyjnym podaje się takie dane jak numer NIP, nazwa firmy lub imiona i nazwiska osób prowadzących działalność gospodarczą, dane dotyczące adresu zamieszkania lub prowadzenia działalności i rodzaj działalności. Co niezwykle istotne, na dokonanie wpisu do rejestru BDO Urząd Marszałkowski ma aż 30 dni od daty złożenia wniosku, o ile taki wniosek nie będzie wymagała uzupełnienia danych. Jest to bardzo ważne, jeśli rozpoczynamy działalność. O wpisie Urząd Marszałkowski informuje pisemnie, przekazując zaświadczenie o numerze BDO i dane do logowania w bazie internetowej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here