Kryptowaluty

Kryptowaluty wywołują mieszane uczucia, dlatego też zebraliśmy ich najważniejsze zalety i wady, przyznając trochę racji zwolennikom i przeciwnikom tych wirtualnych pieniędzy!

Kryptowaluty budzą skrajne emocje

Inwestorzy różnie podchodzą do kryptowalut. Dla jednych bowiem jawią się one jako duża szansa na pomnażanie zysków, dla innych wręcz przeciwnie – jako ryzyko, którego nie warto podejmować. Prawda, jak to zwykle bywa, leży gdzieś pośrodku. Nie ma bowiem wątpliwości, co do tego, że dzięki kryptowalutom można zyskać wiele, zwłaszcza gdy znamy dobrze ten rynek i wiemy, na co zwracać uwagę, inwestując w te wirtualne pieniądze. Z drugiej strony, jak słusznie zauważają niektórzy – wiele na tym rynku spekulacji i nieczystych zagrań, co budzi słuszne obawy. Biorąc te pozytywne i negatywne czynniki pod uwagę, warto wymienić mocne i słabe strony kryptowalut. Przekonajmy się!

Kryptowaluty – dlaczego warto?

  • Jedną z mocniejszych stron wirtualnych walut jest… bezpieczeństwo. Tak, bezpieczeństwo, choć wiele osób odczuwa pewnie w tym momencie niemałą konsternację. Ale tak jest, gdyż kryptowaluty opierają się na transparentnym oprogramowaniu, co sprawia, że każdy może  sprawdzić zasady jego działania. Dlatego też waluty cyfrowe dysponują naprawdę solidnymi zabezpieczeniami, których złamanie jest bardzo trudne. 
  • Bardzo ważną i cenioną zaletą są niskie opłaty, w przeciwieństwie do tradycyjnych, kosztowych opłat bankowych. Nie ma tu mowy o żadnych opłatach za prowadzenie konta, jak w banku, a opłaty transakcyjne są niskie. 
  • A przy tym wszystkim przelewy są błyskawiczne, dzięki czemu zyskujemy mnóstwo czasu. 
  • Warto też zwrócić uwagę na temat ograniczonej podaży, gdyż dzięki temu, że większość walut cyfrowych ma ustaloną liczbę jednostek, nie ma możliwości, by stworzyć ich więcej. Zapewnia to stabilność cen w przyszłości. 

To teraz porozmawiajmy o wadach kryptowalut

Poznaliśmy już zalety kryptowalut i jak widać, są one naprawdę atrakcyjne, zachęcając kolejne osoby do tego rodzaju inwestowania. Uczciwie jednak trzeba przyznać, że cyfrowe waluty obarczone są też wadami. I właśnie o nich teraz napiszemy.

  • Jedną z głównych jest anonimowość, więc brak tu przejrzystych informacji na temat użytkowników. Rodzi to zagrożenia ze strony świata przestępczego i takie działania, jak celowe ukrywanie tożsamości itp. 
  • Niezwykle ważnym mankamentem jest też nieodwracalność operacji, co oznacza, że jak przez przypadek wyślemy środki na błędny adres, to nie mamy szans ich odzyskać. Niestety, żadna organizacja nie ubezpiecza transakcji na wypadek takich zdarzeń. 
  • Do najważniejszych wad zaliczyć należy również skomplikowany proces wydobycia waluty. Mimo że w teorii każdy może “kopać” kryptowaluty, to jednak rzeczywistość pokazuje trochę inny obraz. Potrzeba do tego niezwykle dużej mocy obliczeniowej komputera, a poza tym ogromna ilość chętnych do wydobywania walut, sprawia, że bardzo ciężko je w ten sposób zdobyć.

Jak widzimy, o kryptowalutach można mówić w pozytywnym, jak i negatywnym świetle. Warto o tym pamiętać, gdy będziemy planować inwestycje na tym rynku.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here