Dobra zabawa zależna od jakości placu zabaw

Puste podwórka w ciepłe wiosenne i letnie dni to raczej widok bardzo rzadko spotykany. A jednak wciąż się zdarza, że mimo pięknie przygotowanego placu zabaw brakuje na nim dzieci. Powodem najczęściej jest rzecz banalnie prozaiczna, czyli jego złe rozplanowanie na czele ze źle dobranymi urządzeniami i zabawkami. Jak nie popełnić tego błędu i nie zepsuć infrastruktury własnego placu zabaw?

Różnorodność urządzeń

Po pierwsze projektując AVIS place zabaw dla dzieci należy zwrócić uwagę na to, aby były ciekawe i atrakcyjne. Nie mogą być nudne i monotonne, co oznacza, że powinny być wyposażone w urządzenia cechujące się dużą różnorodnością. Szereg huśtawek, nawet najbardziej kolorowych, przegra z domkami, zjeżdżalniami i piaskownicami, bo te ostatnie będą po prostu ciekawszą alternatywą. Do tego różne urządzenia na placu zabaw sprawiają, że dziecko rozwija się w różnych kierunkach: uczy się zupełnie innych rzeczy, a przy tym poznaje różne typy zabawy i współpracy z innymi dziećmi.

Wiek ma znaczenie

Po drugie bezwzględnie trzeba dopasowywać urządzenia na placu zabaw do wieku jego użytkowników. Co do zasady z placów korzystają dzieci w różnym wieku. To zarówno trzyletnie maluchy, jak i wkraczające w nastoletni wiek 12 i 13-latkowie. Warto więc zaprojektować rozłożenie urządzeń i zabawek tak, aby każde dziecko znalazło coś, co je zainteresuje i co przede wszystkim jest dostosowane do jego wieku. Różnorodność pod tym kątem może się przejawiać np. wielkością poszczególnych atrakcji: małe i plastikowe zjeżdżalnie dla maluchów oraz większe i metalowe dla starszych dzieci.

Zabezpieczenie placu

Po trzecie nie wolno zapominać, że dobry plac zabaw to bezpieczny plac zabaw, na którym zachowane są wysokie priorytety bezpieczeństwa. Powinien być wyłożony miękkimi matami lub po prostu wysypany piaskiem. Pod żadnym pozorem nie może być zabetonowany, wyłożony kostką lub wylany masą asfaltową! Warto, aby był też ogrodzony, co chroni dzieci, ale również zapobiega przypadkowemu wejściu psów i innych zwierząt, które lubią pozostawiać po sobie nieprzyjemne niespodzianki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here