Wynajem długoterminowy samochodu a leasing – na co się zdecydować?

0
1001

Leasing i wynajem długoterminowy mogą być ze sobą mylone. Jednakże są to dwie odrębne usługi. Na którą z nich warto się zdecydować, jeśli zależy nam na wygodzie i na budżecie?

Co to jest wynajem długoterminowy?

Kiedy decydujemy się na długoterminowy wynajem samochodu, dostajemy auto w stałej opłacie abonamentowej na czas określony w umowie.  Na taką opcję bardzo często decydują się osoby, które nie chcą wykupywać później auta ani nie mieć obciążenia na karcie kredytowej.

Wynajem długoterminowy to szereg zalet zarówno dla firmy, jak i klienta prywatnego. W tym modelu nie musimy się martwić o:

  • opłaty AC/ OC
  • regularne przeglądy
  • wymianę części
  • naprawę
  • wniesienie opłaty wstępnej

Decydując się na wynajem, pamiętajmy o kilku jego podstawowych cechach. Przede wszystkim to nie my jesteśmy właścicielami auta, ale wypożyczalnia samochodu. Dzięki temu rozwiązaniu z naszych barków spada wiele obowiązków. Jednakże jako kierowcy możemy korzystać z samochodu   tylko na czas trwania umowy. Jeżeli chcielibyśmy po danym czasie auto wykupić, powinniśmy skorzystać z leasingu.

Dla kogo jest przeznaczony wynajem długoterminowy?

Wypożyczenie auta na tak długi czas jest dedykowane każdemu, kto chce poruszać się wymarzonym modelem bez konieczności jego wykupienia. Na taką decyzję decydują się także firmy. Brak dodatkowych formalności i konieczności płacenia składek daje dużo wygody, zwłaszcza kiedy wynajmujemy kilka samochodów jednocześnie. W takim przypadku wystarczy dokonać opłaty comiesięcznego abonamentu.

Leasing samochodu

Dzierżawienie auta na zasadach leasingu jest podobne do wynajmu długoterminowego. Jednakże istnieją między nimi zasadnicze różnice. Przede wszystkim inny jest cel. w przypadku wynajęcia auta, wykupienie go jest nieopłacalne. Leasing zaś umożliwia zaś stanie się właścicielem wybranego auta po atrakcyjnej cenie.

Zasadnicze cechy leasingu:

  • konieczność wkładu własnego
  • opłata tylko za używanie samochodu
  • brak konieczności dokonywania opłaty (robi to za nas leasingodawca)
  • możliwość uzyskania środków na pokrycie napraw albo przeglądu

Leasing czy wynajem samochodu?

Nasza decyzja o wyborze wynajmu długoterminowego czy leasingu powinna być podyktowana tym, na czym nam tak naprawdę zależy. Pamiętajmy jednak, że wynajem samochodu jest związany z niższymi kosztami miesięcznymi aniżeli leasing. Co prawda, druga opcja zapewnia nam wykupienie auta, ale biorąc pod uwagę utratę wartości samochodu, taka inwestycja może nie być dla nas opłacalna.

Z kolei wynajmem samochodu to możliwość korzystania z auta bez ponoszenia opłat wstępnych, czy też martwienia się o naprawę. W przypadku awarii dostaniemy od razu auto zastępcze. Takie rozwiązanie jest szczególnie ważne dla firm, którym zależy na niezawodności.

Dlatego też, jeżeli zależy nam wyłącznie na prowadzeniu samochodu bez konieczności wykupywania go, czy samodzielnego opłacania składek, zdecydujmy się na wynajem długoterminowy. Niesie on szereg korzyści oraz oszczędności nie tylko klientom prywatnym, ale i firmom, które poszukują floty dla swoich pracowników.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here