Lepiej uczyć się języka angielskiego w grupie czy indywidualnie?

Jeśli wybierasz się na kurs języka angielskiego, warto wybrać najlepszą formę nauki. Dzięki temu zapiszesz się na kurs dostosowany do Twoich potrzeb, osobistych preferencji i taki, który pomoże Ci w realizacji planów na przyszłość. Jeżeli chodzi o formę kursu, możesz wybrać pomiędzy zajęciami w grupach oraz lekcjami indywidualnymi. W poniższym artykule poznasz wady i zalety obu rozwiązań. Dzięki temu podejmiesz słuszną decyzję, która będzie miała spory wpływ na komfort i efektywność Twojej nauki.

Kurs angielskiego w grupie – plusy

 • praca w grupie pozwala na duże urozmaicenie formy zajęć. Prowadzący może zaangażować do wspólnej nauki więcej osób i wymyślać przeróżne „zabawy językowe”. W grupach można uczyć się poprzez odgrywanie różnych ról, inscenizowanie negocjacji, wywiadów, debat czy rozmów kwalifikacyjnych. Buduje to pewność siebie u kursantów i pozwala na skuteczniejsze przełamanie bariery językowej.
 • zajęcia grupowe to okazja do poznania nowych osób i nawiązania znajomości, również z przedstawicielami innych narodowości. Masz okazję, by przysłuchiwać się rozmaitym akcentom, wymienić doświadczenia i nauczyć rozmawiać z obcokrajowcami.
 • praca w grupach tworzy zdrową rywalizację, ponieważ możesz porównać swoje postępy z postępami innych ludzi. To bardzo motywuje do dalszej nauki i zachęca do ćwiczenia słówek i zwrotów również w domu.
 • zajęcia grupowe będą miały niższą cenę niż w przypadku kursów indywidualnych.

Kurs angielskiego grupowy – minusy

 • musisz mieć bardzo elastyczny grafik, ponieważ należy dopasować się do planu zajęć ustalonego z góry. Każda nieobecność na zajęciach powoduje, że mogą one przepaść. Lepiej przed zapisem na Wrocław angielski dowiedzieć się, czy można odrobić zajęcia z inną grupą.
 • istnieje ryzyko, że tempo grupy może być dla Ciebie zbyt szybkie lub zbyt wolne. Wtedy nie uczysz się na adekwatnym dla siebie poziomie. W takiej sytuacji może być trudno o widoczny progres.
 • może się okazać, że przygotowany materiał nie będzie odpowiedni dla Ciebie i Twoich zainteresowań. Jednak ma to też swoje plusy, ponieważ pozwala poszerzyć zakres słownictwa z tematyki, która na co dzień Cię nie interesuje.

Kursy indywidualny – plusy

 • prowadzący kurs będzie poświęcał całą swoją uwagę wyłącznie Tobie. W każdej chwili możesz zmienić temat, poprosić o pomoc czy powtórzenie i uniknąć stresu, że reszta grupy będzie się niecierpliwić.
 • nauczyciel dostosuje tempo nauki do Ciebie i Twoich umiejętności. Zagadnieniom, które sprawią Ci większy problem, poświęci więcej czasu.
 • elastyczny grafik, podczas którego to Ty wybierasz czas i miejsce spotkań i możesz nimi dowolnie manipulować.
 • masz szansę wybrać zagadnienia, pokrywające się Twoimi zainteresowaniami. Nauczyciel dopasuje program do Twoich potrzeb i oczekiwań, co pozwoli na realizację celów i planów na przyszłość.
 • jeżeli nie czujesz się dobrze, pracując w grupie, nie musisz się obawiać o towarzystwo innych osób podczas kursu indywidualnego.

Kurs indywidualny – minusy

 • kurs indywidualny jest dużo droższy.
 • nie masz możliwości interakcji z innymi uczestnikami kursu. Nie poćwiczysz dialogu z innymi osobami. To buduje błędne przekonanie, że nauczyciel zawsze pomoże Ci w momencie blokady językowej. Kiedy faktycznie przyjdzie Ci rozmawiać z obcokrajowcami, możesz napotkać opory w mówieniu.
 • nie masz okazji do porównywania się, jak wypadasz na tle innych uczestników kursu.
 • kurs indywidualny jest też znacznie bardziej wymagający. Przez całą lekcję będziesz musiał myśleć i rozwiązywać zadania, ponieważ cała uwaga będzie skupiona na Tobie.

Podsumowanie

Jak wynika z powyższego zestawienia, zarówno kurs indywidualny, jak i grupowy mają swoje plusy i minusy. Wszystko zależy jednak od Twoich osobistych preferencji i przede wszystkim od tego, w jakim celu uczysz się języka.

źródło zdjęcia: freepik.com

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here