Broń myśliwska

Sezon łowiecki w pełni raczy nas swoimi możliwościami. Z racji tego, że wciąż trwa listopad mamy dostęp do polowania na zwierzynę, która dostępna dla nas jest wyłącznie okresowo. Broń myśliwska umożliwia nam dokonanie strzału, jednak wymaga oczywiście stałego dbania o nią. Przechowywanie jej jest również wielce istotną kwestią. Nie chcielibyśmy w końcu rozczarować się widokiem przegnitej lufy po kilku miesiącach przechowywania sztucera w przemoczonej piwnicy. Jak możemy się tego wystrzec?

Miejsce przechowywania broni

Dobra broń myśliwska jest co prawda bardzo odporna na warunki atmosferyczne. Jednak jak się okazuje nawet ona wymaga odpowiedniego przechowywania. Jakie miejsce będzie zatem odpowiednie do takowego przechowania w momencie, gdy broń nie służy nam podczas polowania? Ten rodzaj broni szczególnie lubuje się w tym, że lubi drewniane dodatki. Drewno jest w stanie przyjąć znaczną ilość wilgoci podczas łowów. Dlatego też warto przed odłożeniem sztucera bądź kniejówki nad gorący kominek potrzymać sprzęt w ciepłym pomieszczeniu przez kilka dni tak, aby drewno nie wysuszyło się zbyt szybko. Dzięki temu unikniemy popękań na drewnianych elementach, a broń przez długi okres będzie się świetnie prezentować. Warto też pamiętać o kwestiach oczywistych, takich jak obecność dzieci. Jeżeli takowe znajdują się w domu, to sprzęt powinien znajdować się poza ich zasięgiem nie zależnie od tego, czy jest naładowany, czy nie. Wróćmy jednak do kwestii wilgoci. Miejsce przechowywania broni nie może mieć jej zbyt dużo. Wynika to z tego, że wszelkiego rodzaju mechanizmy zastosowane w broni myśliwskiej lubią korodować przy dłuższym kontakcie z wilgocią. Przy braku odpowiedniego zadbania o elementy mechanizmu możemy się niemiło rozczarować w momencie gdy okaże się, że broń nagle nam się zatnie podczas łowów. To byłby bardzo pozytywny scenariusz. Kwestia samozapłonu jest tutaj najbardziej niebezpiecznym tematem.

Podstawowa konserwacja broni

Kiedy należy zadbać o broń? Najlepiej po każdym użyciu. Warto na bieżąco usuwać osad prochowy za pomocą wycioru, który jest do kupienia w każdym sklepie z militariami. Ponad to, profesjonalne serwisowanie broni wraz z czyszczeniem mechanizmów jest tutaj uzależnione od częstotliwości użytkowania. Jeżeli jednak broń jest użytkowana wyłącznie w sezonie zimowym, warto wówczas oddać ją na pełen serwis po zakończeniu sezonu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że będzie ona odpowiednio zabezpieczona i zadbana na okres leżakowania. Warto jednak uwzględnić fakt, że nawet w stanie spoczynku trzeba na bieżąco nasmarować broń odpowiednim smarem i od czasu do czasu wystrzelić dwa do trzech naboi. Służy to temu, aby broń się nie zastała i pozostawała gotowa do użytku przez cały rok.

Podsumowanie

Broń myśliwska mimo iż wielu osobom służy do świetnej zabawy, sama w sobie zabawką nie jest. Warto o tym pamiętać przy każdym jej użyciu. Mamy nadzieję, że pisząc ten artykuł przypomnieliśmy o kilku podstawowych kwestiach obchodzenia się z bronią myśliwską, a dla tych, którzy dopiero zastanawiają się nad zakupem swojej pierwszej strzelby, bądź chcą urozmaicić swój arsenał zapraszamy na http://bron-sklep.pl/101-bron-mysliwska. Strona ta zapewnia szeroką gamę dostępnej broni i nie tylko, pomagając w pełni przygotować się na kolejne łowy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here