jak zwolnić się z pracy

Praca nadaje życiu ludzkiemu sens i sprawia, iż ma po co codziennie wstawać z łóżka. Jeżeli do tego przysparza człowiekowi radość i samozadowolenie, to jest jego motorem napędowym i powodem do tego, by jeszcze bardziej się starać.

Jednak gdy w pracy panuje napięta i nerwowa atmosfera to każdy pracownik czuje się niekomfortowo i jedyne, o czym marzy to, żeby zrobić swoje i jak najszybciej stamtąd uciec. Bez wyraźnej motywacji i w atmosferze terroru i szykanowania praca jawi się jako przykry obowiązek, a nie powinność, którą wykonuje się z pasją i zaangażowaniem. Napięte i patologiczne relacje z szefem i wewnątrz zespołu nie służą efektywnej pracy.

Taki zestresowany i zastraszony pracownik nie potrafi się odpowiednio skupić na powierzonej mu pracy

Jak zwolnić się z pracy w sposób kulturalny?Jedyne, o czym potrafi rozmyślać, to fakt, o co tym razem jego nadgorliwy szef będzie miał do niego pretensje i jaka spotka go za to kara. Gdy rzeczywiście szef wyładuje na nim całą frustrację i obwini go o wszystkie katastrofy i niepowodzenia dziejące się w firmie. Taki nieszczęśnik powinien wtedy pomyśleć przede wszystkim o tym, jak zwolnić się z pracy. W końcu nikt nie lubi być workiem treningowym i niesłusznie obrywać za całe zło tego świata.

Jak zwolnić się z pracy w sposób kulturalny?

Nic prostszego, wystarczy napisać wypowiedzenie i spokojnie doręczyć je na biurko szefa. Wiadomo, że przełożony nie będzie skakał z zachwytu, jednak gdy rozmowa odbędzie się w sposób merytoryczny i spokojny, w końcu zrozumie, że nie ma większego sensu tkwić w tym toksycznym układzie. Poza tym może z czasem dotrze do niego, że był za ostry i zbyt obcesowy w kontaktach z innymi.

Dlaczego opłaca się zwolnić z pracy za porozumieniem stron?

Po pierwsze, bo to nie zepsuje nam opinii. Zwolnienie dyscyplinarne to coś, co odstrasza nowych, potencjalnych pracodawców. Zawsze doszukują się w nim jakiegoś ukrytego drugiego dna. Po drugie warto się dogadać z byłym pracodawcą także dlatego, że dzięki temu jest szansa, że szybciej otrzyma się należną wypłatę. Po trzecie nie warto palić za sobą wszystkich mostów. Oczywiście można powiedzieć szefowi, co było nie tak w jego firmie. Jednak nie wolno go obrażać ani słać w jego kierunku wulgarnych wyzwisk. Zresztą sposób komunikowania złych emocji świadczy o naszej kulturze. Chociaż to nie łatwe należy zachować nerwy na wodzy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here