Każdy podejmujący nową czynność zarobkową, zadaje sobie pytanie, co powinna zawierać umowa o pracę? Oczywiście są inne rodzaje umów takie jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło, lecz umowa o prace jest najpewniejszą odmianą umowy, która daje nam największe prawa i obowiązki. Ponadto, dobra umowa o prace powinna dawać bezpieczeństwo finansowe i stabilizację życia zawodowego. Podstawą prawną umowy o pracę jest artykuł 29 Kodeksu Pracy.

Co powinna zawierać umowa o pracę?

Co powinna zawierać umowa o pracę?Przede wszystkim umowa powinna zawierać miejsce i datę jej zawarcia, oraz dane osobowe pracodawcy/firmy oraz pracobiorcy. Ponadto, dokładne miejsce wykonywania danej pracy, wynagrodzenie które odpowiada twoim kwalifikacjom i zaangażowaniu, wymiar godzinowy czasu godzin oraz termin rozpoczęcia pracy. Taką umowę tylko i wyłącznie zawiera się w formie pisemnej W razie zmiany warunków umowy o pracę, pracodawca zobowiązany jest powiadomić o tym na piśmie 7 dni przed wprowadzeniem zamian. Takie zmiany mogą dotyczyć warunków zatrudnienia czy objęcia pracownika układem zbiorowym pracy.

Ponadto, po podpisaniu umowy, pracodawca zobowiązany jest poinformować o częstotliwości wypłat, wymiarze godzin lub dni urlopu wypoczynkowego czy regulaminu pracy i szkoleniach obowiązkowych i bezpłatnych. Ponadto, każdy nowo zatrudniony pracownik musi odbyć bezpłatne szkolenie BHP, które zapewni komfort i bezpieczeństwo pracy. Są różne rodzaje umów o prace, na które warto zwrócić uwagę. Jest umowa o pracę bezterminową, na czas nieokreślony.

Umowy terminowe

Są też umowy terminowe: na czas próbny i nieokreślony. Tryb wypowiedzenia takiej umowy też może być różny, za porozumieniem stron, za wypowiedzeniem, bez wypowiedzenia czy z upływem terminu, kiedy została podpisana. Należy pamiętać o szacunku na linii pracodawca, pracobiorca, o szczegółowym przeczytaniu umowy przed jej podpisaniem, oraz o wypełnieniu jej warunków. Umowa o pracę jest najbardziej komfortową formą i odmianą umów, które można zawierać w życiu zawodowym. Należy podejmować ją z rozwagą i w pełni świadomi swoich obowiązków.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here