Jak założyć gospodarstwo rolne?

Wydawać by się mogło, że nie ma nic prostszego niż zostanie rolnikiem – wystarczy tylko mieć ziemię i odpowiednie maszyny do jej uprawy. Tu jednak zaczynają się schody. Zobacz, na co powinieneś zwrócić uwagę, zakładając gospodarstwo rolnicze od podstaw!

Kto może zostać rolnikiem?

Chcesz zostać rolnikiem? Okazuje się, że najpierw musisz spełnić jeden z trzech warunków:

  • mieć wykształcenie rolnicze, co najmniej zawodowe;
  • odbyć staż w gospodarstwie rolnym i to trwający nie krócej niż 3 lata;
  • posiadać dokument zaświadczający, że wcześniej pracowałeś już w sektorze rolniczym i to w kierunku zgodnym z działalnością rolniczą, którą chcesz teraz rozpocząć.

Jeśli nie masz kapitału na rozkręcenie własnego biznesu i zamierzasz sfinansować założenie swojego gospodarstwa kredytem, musisz też spełnić kryterium dotyczące wieku. Banki rzadko przyznają takie kredyty osobom po 40 roku życia i generalnie stawiają na młodszych kredytobiorców.

Jak zdobyć ziemię potrzebną do utworzenia gospodarstwa?

Jeśli chcesz zacząć utrzymywać się z gospodarstwa rolnego, musisz zdobyć ziemię, którą będziesz mógł uprawiać. To jednak może sprawić niemałą trudność, a to za sprawą ustawy z dnia 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, zgodnie z którą ziemię rolną może kupić tylko osoba będąca już rolnikiem.

CZY WIESZ, ŻE…

Od 2016 roku obowiązywała ustawa, zgodnie z którą ziemię rolną mogły nabyć jedynie osoby będące rolnikami. Spowodowało to ogromny zastój w obrocie takimi nieruchomościami, a w efekcie również gwałtowny wzrost ich cen. Obecnie na podpis prezydenta czeka jednak zmiana tej ustawy, która ma na celu rozluźnienie tej zasady i poprawienie dostępu do ziemi rolnej osobom, które chcą ją nabyć.

Alternatywę dla zakupu gruntu rolnego może jednak stanowić dzierżawa państwowej ziemi – zawierana na 10 lat, a nawet na więcej. Wystarczy tylko sprawdzić przetargi organizowane przez odpowiedni oddział Agencji Nieruchomości Rolnych i uzyskać zgodę jej prezesa na utworzenie nowego gospodarstwa – w praktyce oznacza to po prostu, że musisz się zobowiązać do tego, że będziesz uprawiać ziemię, która zostanie Ci wydzierżawiona, przez określony czas.

Skąd wziąć środki na założenie gospodarstwa rolnego?

Do prowadzenia gospodarstwa nie wystarczy Ci jednak sama ziemia. Skąd wziąć pieniądze na całą resztę, jeśli nie masz wystarczająco dużo gotówki? Okazuje się, że instytucje finansowe są przygotowane na taką okoliczność i oferują cały szereg najróżniejszych kredytów dla przyszłych rolników np tu https://agrofundusz.pl/kredyty-i-leasingi/ – na zakup ziemi, maszyn i urządzeń rolniczych, a także ogólne inwestycje związane z zakładaniem i rozwijaniem gospodarstwa rolnego.

Nie wiesz, czy masz szanse na otrzymanie kredytu dla rolnika? Skontaktuj się z jednym z naszych doradców specjalizujących się w kredytach rolniczych, który przeanalizuje Twoją sytuację i sprawdzi, jak wyglądają Twoje szanse – a następnie pomoże Ci w dopełnieniu wszystkich formalności.

[Głosów:6    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here