Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Kodeks pracy w swoich regulacjach zawiera kompleksowe informacje na temat tego, czy dany urlop wlicza się do stażu pracy. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia pracownika. Bowiem bardzo często czynnikiem decydującym o tym, czy dany pracownik zdecyduje się na dany rodzaj urlopu, jest właśnie staż pracy. Jednym z rodzajów urlopów jest urlop wychowawczy. Sprawdź, czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.

Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?

Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy?Zanim wyjaśnimy, czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, potrzebne jest zdefiniowanie samego urlopu wychowawczego. Urlop wychowawczy bowiem jest po to, by pracownik mógł sprawować osobistą opiekę nad dzieckiem, a zwłaszcza taki pracownik, który ma problemy z połączeniem życia zawodowego z życiem prywatnym. Ustawodawca dał pracownikowi możliwość pójścia na urlop wychowawczy, by mógł on przez określony ustawą okres osobiście sprawować opiekę nad małym dzieckiem. Warto wspomnieć, że w trakcie urlopu wychowawczego zawieszony zostaje obowiązek świadczenia pracy po stronie pracownika, a po stronie pracodawcy nie ma obowiązku wypłaty wynagrodzenia.

Urlop wychowawczy trwa 36 miesięcy, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Oznacza to, że jeżeli dany pracownik zacznie korzystać z tego typu urlopu, a dziecko będzie miało już ponad 3 lata i miesiąc, to maksymalny wymiar urlopu wychowawczego będzie mniejszy, odpowiednio skrócony do wieku dziecka. Brzmi nieźle prawda? A czy takie udogodnienia dla pracownika, które daje ustawodawca, nie powodują czasem negatywnych konsekwencji? Czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, czy nie? Czy pracownik musi spełnić jeszcze jakieś dodatkowe wymogi?

Artykuł 186 kodeksu pracy rozwiewa te wątpliwości. Treść przepisu mówi, że „okres urlopu wychowawczego, w dniu jego zakończenia, wlicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależą uprawnienia pracownicze”. Tak więc, jak widzimy, gdy chcemy odpowiedzieć na pytanie tytułowe: czy urlop wychowawczy wlicza się do stażu pracy, udzielamy odpowiedzi twierdzącej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here