Zatrudnienie na umowę o pracę jest najczęściej spotykanym rodzajem nawiązywania stosunku pracy. Jest to również najbardziej pożądany sposób regulowania współpracy między pracodawcami i pracownikami, ze względu na szeroką ochronę praw pracowniczych. Podpisujący umowę pracownicy zobowiązują się do wykonywania określonych obowiązków na konkretnym stanowisku zgodnie z obowiązującym w firmie regulaminem pracy. Pracodawca zapewnia realizację prawa pracowniczych, w tym najbardziej istotnych związanych z wynagrodzeniem oraz urlopami.

Umowa o pracę – jaki pit

Umowa o pracę - jaki pitPracownicy od swoich przychodów płacą podatek dochodowy. W ciągu roku co miesiąc od ich pensji brutto obliczany jest należny podatek, który w formie zaliczki przekazywany jest do właściwego urzędu skarbowego. Pracownik w tych czynnościach nie uczestniczy. W jego imieniu działa pracodawca – służby finansowe firmy obliczają należną zaliczkę i przekazują ją na konto fiskusa. Koniec roku kalendarzowego, to również kres roku podatkowego. Pierwsze cztery miesiące następnego roku to czas rozliczania się z rocznych przychodów.

Zastanawiając się jak dokonać rozliczenia, pracownik musi wiedzieć jakie dokumenty są mu do tego potrzebne. Gdy podstawą jego dochodów jest umowa o pracę – jaki PIT wystawi mu pracodawca i jaki potem musi sam wypełnić do Urzędu Skarbowego. Jeśli ma dochody z innych źródeł, to jakie PIT-y związane są z tymi źródłami. Minimum wiedzy na temat podatku dochodowego jest niezbędne, aby uniknąć nieprzyjemności związanych z sankcjami, którym podlegają osoby unikające wywiązywania się z tego podstawowego obowiązku obywatelskiego.

PIT – 11 jako informacja dla pracownika i urzędu skarbowego

Z tytułu umowy o pracę pracodawca po zakończeniu roku sporządza PIT 11. Jest to informacja dla pracownika oraz dla urzędu skarbowego. W PIT 11 są wykazane roczne przychody, koszty uzyskania przychodu, dochód oraz wysokość kwot przekazanej w formie zaliczki na podatek dochodowy. Pracownik, jeśli ma tylko jedno źródło przychodu, może zlecić roczne rozliczenie podatku swojemu pracodawcy. Aby tak się stało do dnia 10 stycznie należy złożyć wniosek o rozliczenie na druku PIT 12.

Jeśli pracownik chce rozliczyć się sam, to na właściwym druku – najczęściej jest to PIT 37, dokonuje rocznego rozliczenia. W odpowiednich tabelach wpisuje wszystkie swoje przychody i oblicza należny podatek. Jeśli oprócz przychodów z pracy na umowie miał inne przychody – na przykład sprzedał nieruchomość i osiągnął tym samym dochód, to musi do 31 stycznia złożyć rozliczenie tego przychodu na druku PIT 28. Jedna osoba może więc rozliczać się ze skarbówką na różnych drukach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here