czy staż wlicza się do lat pracy

Wiele osób, która była aktywnie zawodowa, nie rozważała swojego doświadczenia zawodowego w kategoriach nadchodzącej emerytury. Zazwyczaj po prostu podejmuje się tej posady, która jest dostępna i zapewnia stały dochód. Tymczasem każdy, kto będzie chciał starać się o świadczenia emerytalne, będzie musiał ustalić przed ZUSem wszystkie prace zarobkowe, jakich kiedykolwiek się podejmował. To właśnie na tej podstawie oblicza się wysokość samej emerytury. Czy staż wlicza się do lat pracy?Co jednak z innymi formami aktywności zawodowej? Choć w większości przypadków praca podejmowana jest gdy ktoś potrzebuje dodatkowego dochodu, istnieją sytuacje w których ktoś pracuje i wcale nie ma zagwarantowanego dochodu, albo jego stosunkowo niewielką stawkę. Do takich sytuacji należy wliczać staże, które zazwyczaj traktowane są jako sposób poszerzenia swoich kompetencji zawodowych, czyli jako krok w stronę lepiej płatnych prac w przyszłości. Jednakże zanim staż ten może zapewnić lepsze perspektywy na przyszłość, najpierw należy stracić na niego nieco ze swojego czasu. Często staże trwają miesiącami, a nawet rok lub dwa. Wtedy to warto jest zacząć się zastanawiać, czy ten spędzony czas gwarantuje pewien dodatek do wszystkich zebranych lat pracy, jakie będzie się obliczać przy ustalaniu wysokości emerytury.
To czy staż wlicza się do lat pracy jest zatem pytaniem dosyć powszechnie zadawanym. Wiele osób musi zasięgnąć profesjonalnej porady zanim będzie mogła zdecydować, czy obyty przez nich staż będzie się wliczał do ogółu lat pracy.

Czy staż wlicza się do lat pracy?

Jeżeli zatem chodzi o prawo polskie w tym zakresie, to kluczowe jest tutaj to gdzie ktoś odbywa staż i w jaki sposób tam trafił. Większość staży jest bowiem dostępnych z polecenia Urzędu Pracy. Stanowią one sposób na to, aby zapewnić że bezrobotna osoba jest w stanie znaleźć pracę dzięki świeżo uzyskanym umiejętnościom zawodowym. Tego typu staże są zazwyczaj opłacane poprzez niewielkie, ale wciąż znaczące stypendia. Są zatem formą zarobku. Jeżeli ktoś zdecyduje się na podjęcie tego typu stażu, może oczekiwać że czas jaki tam spędził będzie wliczany do lat pracy przy ustalaniu prawa do emerytury. Jest to zatem dobry sposób na to, aby nie tylko podbudować swoje CV, ale także aby wypełnić swój czas czymś, co ostatecznie będzie zapewniało lepszą przyszłość. Każdy na pewno powinien skorzystać ze stażu jeżeli otrzyma taką ofertę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here