ile przerwy na 8 godzin pracy

Każdemu pracującemu człowiekowi powinna przysługiwać przerwa, podczas której będzie on mógł zjeść posiłek, skorzystać z toalety lub zapalić papierosa. Okazuje się, że czas na odpoczynek nie zawsze się należy.

Jakie czynniki na to wpływają oraz jak długo powinna trwać przerwa?

Bezpośrednio mówią o tym przepisy Kodeksu Pracy. Jeśli ktoś pracuje 4 godziny dziennie, a więc wykonuje umowę na pół etatu, niestety nie jest uprawniony do przerwy. Odgórnie zostało założone, że jest to krótki czas, który każdy człowiek jest w stanie spokojnie przepracować bez konieczności jedzenia, czy palenia papierosa. Nie oznacza to oczywiście, że w razie pilnej potrzeby nie można wyjść do ubikacji. Wszystko powinno być wcześniej ustalone z szefostwem.

Zatem ile przerwy na 8 godzin pracy?

Według Kodeksu Pracy prawo do 15-minutowej przerwy ma każdy, kto wykonuje swoje obowiązki przez co najmniej 6 godzin na dobę. Tzw. czas dla siebie pracownik ma w wyznaczonych przez pracodawcę godzinach. Przykładowo, jeśli ktoś pracuje codziennie od 8:00 do 16:00, z reguły wychodzi na przerwę ok. godziny 12:00 i wraca o 12:15. Niektórzy chlebodawcy godzą się na nieco dłuższe przerwy, najczęściej 20-minutowe. Zależy to od ich dobrej woli oraz natłoku zobowiązań danego dnia.

Zatem ile przerwy na 8 godzin pracy?Co z pracą przy komputerze? Siedzący tryb życia jest równie męczący, jak praca fizyczna. Męczą się oczy, doskwierają bóle kręgosłupa. Po każdej godzinie spędzonej za biurkiem pracownikowi przydzielona jest 5-minutowa przerwa. To dobra okazja na rozprostowanie kości.

Dłuższe przerwy, które uregulowane są w Kodeksie Pracy, dotyczą osób niepełnosprawnych oraz karmiących matek.

Pierwsza grupa może skorzystać z 15-minutowej przerwy oraz jednej, bonusowej o takiej samej długości. W tym czasie można wykonać krótką gimnastykę poprawiającą kondycję ruchową lub zwyczajnie odpocząć.

Specjalne przywileje dotyczące przerwy w pracy, dedykowane są również matkom w okresie karmienia swoich pociech. Dwa razy w ciągu dnia mogą udać się na 45-minutową przerwę. Jeśli kobieta pracuje 6 godzin dziennie, przysługuje jej tylko jedna, półgodzinna przerwa. W momencie, gdy wykonuje umowę na pół etatu z założeniem pracy przez 4 godziny dziennie, żadna przerwa nie wchodzi w grę.

Wszystkie wyżej wymienione przerwy są wliczane do czasu pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here