Jak przechowywać numizmaty o nietypowych kształtach?

Monety numizmatyczne wymagają odpowiedniej ochrony – dzięki temu mogą one nie tylko zachować swój wygląd, ale również wartość historyczną na setki lat.

Bez właściwego zabezpieczenia monety są narażone na szereg negatywnie oddziałujących na nie czynników. Woda, powietrze, ziemia, kurz, ale również nasze własne palce – to wszystko jest wyjątkowo niebezpieczne dla monet.

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie różnego rodzaju akcesoria pomagające dbać o numizmatyczne monety (np. ze Skarbnicy Narodowej), dzięki którym można chronić je przed czynnikami zewnętrznymi. Zalicza się do nich między innymi plastikowe kapsle – kapsuły ochronne, specjalne koperty czy klasery i albumy.

Problem pojawia się jednak wtedy, gdy chodzi o przechowywanie monet o nietypowych kształtach. Co wybrać?

Zabezpieczenie monet o nietypowych kształtach

Jeśli moneta posiada regularny kształt, można dobrać do niej bez trudu ochronne kapsuły czy koperty. Jeśli jednak ma ona kształt inny niż reszta numizmatów, na przykład jest kwadratowa, prostokątna, owalna lub ma inne, nieregularne kształty, może pojawić się problem. Nie oznacza to jedna, że nietypowe monety muszą być narażone na uszkodzenia!

Takie numizmatyczne monety można zabezpieczyć na kilka sposobów, jeśli wydawca nie dodał do nich ochronnych etui. Wśród nich znajdują się przede wszystkim:

  • klasery, albumy z kieszonkami z tworzywa sztucznego – klasery tego rodzaju posiadają kieszonki, do których można wkładać monety o różnych kształtach
  • pudełka wyłożone miękkim materiałem – alternatywą dla klaserów są pudełka, które od wewnątrz wyłożone są miękkim, amortyzującym materiałem – dzięki temu monety nie ulegają uszkodzeniu
  • kapsuły z wkładkami do dopasowania – w zestawie otrzymujemy specjalną wkładkę, której kształt docinamy do kształtu monety, a następnie zabezpieczamy ją w kapsule zewnętrznej

Zatem nawet numizmatyczne monety o nietypowych kształtach możemy skutecznie zabezpieczać przed czynnikami zewnętrznymi – wystarczy wybranie odpowiedniej metody ochrony, aby cała kolekcja monet była bezpieczna i mogła zachować swoją wartość.

Odpowiednie akcesoria numizmatyczne do zabezpieczania monet można zakupić w sklepach numizmatycznych – także przez internet.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here