Praca dla studentów dziennych

Wiele mówi się o tym, jak ważną rolę odgrywa doświadczenie zawodowe i że warto zdobywać je jak najwcześniej. Pierwsze kroki na rynku pracy dobrze jest stawiać już w trakcie nauki. Ale w praktyce pogodzenie studiowania z zarobkowaniem bywa trudne.

Niemniej przy dobrej organizacji, chęci i motywacji, praca na studiach dziennych jest całkiem realna! Tym bardziej w tak dużym ośrodku gospodarczym jak Lublin. Czy konkurencja wśród młodych ludzi jest wysoka? Gdzie warto szukać zatrudnienia i jak zaplanować naukę i pracę, aby żadnej z tych spraw nie zaniedbać?

Studenci: gdzie szukać pracy w Lublinie?

Lublin jest miastem dużych inwestycji, z niską stopą bezrobocia i dobrymi perspektywami na pracę. To jednocześnie jeden z największych ośrodków akademickich w Polsce. Co za tym idzie, praca w Lublinie dla studenta leży w polu zainteresowań bardzo wielu osób, zwłaszcza tych niebawem kończących naukę. Konkurencja w najpopularniejszych zawodach może być zatem całkiem spora. Czy to oznacza, że znalezienie pracy w Lublinie graniczy z cudem? Bynajmniej! Pracodawcy doskonale wiedzą, że zatrudnienie studenta z wielu powodów jest bardzo opłacalne, dlatego chętnie przyjmują młodych ludzi.

Gdzie warto szukać pracy dla studentów? Lublin to wciąż rozwijające się miasto. W profilu tutejszej gospodarki wyróżnia się branża usługowa, w tym usługi dla biznesu, BPO/ SSC, IT, obsługa finansowo-księgowa, prawna, ale też przetwórstwo rolno-spożywcze, handel. Stolica województwa lubelskiego stanowi również popularny kierunek turystyczny, w związku z tym rozwinięte są w mieście sektor gastronomiczny i hotelarstwo.

To wszystko obszary, gdzie warto szukać pracy w Lublinie. Jak dotrzeć do ciekawych ofert dla studentów? Przede wszystkim przeglądając ogłoszenia w internecie – w wybranym serwisie pracy, np. na portalu praca.pl, w mediach społecznościowych. Warto również udać się do uczelnianego biura karier bądź odwiedzić jego stronę WWW. Znajdziemy tam nie tylko oferty pracodawców skierowane stricte do studentów, ale też możemy uzyskać wartościowe informacje na tematy związane z rynkiem pracy w mieście.

Jak pogodzić studia z pracą w Lublinie?

Odpowiedź na pytanie, czy da się połączyć naukę z pracą, jest twierdząca, ale należy podkreślić, że nie zawsze jest to łatwe. Wszystko zależy od możliwości studenta, intensywności nauki, kierunku studiów. Etatu, czyli pracy w pełnym wymiarze czasu – 8 godzin dziennie przez 5 dni w tygodniu, nie da się pogodzić ze studiowaniem w trybie dziennym. Rozwiązaniem może być zatem część etatu bądź podpisanie umowy cywilnoprawnej – w zależności od specyfiki obowiązków – umowy zlecenia bądź umowy o dzieło.

Pracodawca, który decyduje się na zatrudnienie studentów, musi zdawać sobie sprawę, że jego młodzi pracownicy mają zobowiązania związane z nauką. Wiele firm idzie w tej kwestii żakom na rękę – udziela dni wolnych na naukę do sesji czy dostosowuje grafik pracy do wykładów i ćwiczeń na uczelni.

Aby się nie pogubić w gąszczu obowiązków związanych z przygotowaniem do zajęć na uczelni z jednej strony i realizacją zadań zawodowych z drugiej, warto przygotowywać sobie dokładne grafiki – planować kolejny tydzień, a nawet miesiąc. Prowadzenie takiego kalendarza to bardzo przydatny zwyczaj.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here