pożyczki prywatne

Najpopularniejsza formą pożyczania pieniędzy są pożyczki w bankach i instytucjach pozabankowych. Niewiele osób wie jednak, że istnieją również takie produkty finansowe jak pożyczki prywatne. To zdecydowanie mniej sformalizowany rodzaj pożyczek, w którym pożyczkodawcą jest osoba prywatna. Obie strony – pożyczkodawca i pożyczkobiorca – zawierają umowę finansową, której warunki ustalają między sobą. O ile umowy z bankami obwarowane są licznymi przepisami, nad którymi czuwa Komisja Nadzoru Finansowego, o tyle pożyczki prywatne regulują sami zainteresowani w ramach ustawy o kredytach konsumenckich.

Pożyczki prywatne – od czego zacząć?

Stroną udzielają tej rodzaj może być osoba fizyczna. Po drugiej stronie umowy nie ma takiego ograniczenia. Pożyczkobiorcą może być zarówno osoba prywatna, firma czy instytucja. Miejscem gdzie można znaleźć najwięcej ofert pożyczek prywatnych jest zdecydowanie internet. Oprócz ogólnych serwisów ogłoszeniowych warto zwrócić również uwagę na portale dedykowane specjalnie pod kojarzenie osób poszukujących gotówki i tych, które tę gotówkę oferują.

Tego typu portale jak i fora poświęcone tematyce finansów to również źródło gdzie możemy zaczerpnąć wiedzę na temat naszych przyszłych kontrahentów. Warto sprawdzić opinie innych pożyczkobiorców, którzy już korzystali z tego typu usług. Może nas to uchronić przed podpisaniem umowy z nieuczciwym kontrahentem. Zwykle informacje o nieuczciwych praktykach w udzielaniu pożyczek prywatnych szybko się rozchodzą w internecie.

Formalności związane z pożyczkami prywatnymi

W zasadzie nie ma odgórnie narzuconych schematów przy zawieraniu umów o pożyczki prywatne. To jakich dokumentów będzie od ciebie wymagał potencjalny pożyczkodawca zależy w zasadzie tylko od niego. Jeden będzie dążył do szczegółowej weryfikacji twojej zdolności, inny zaś poprzestanie na zabezpieczeniu jakim będzie dla niego sama umowa. Pożyczkobiorca chcąc sprawdzić nasze możliwości finansowe może wymagać od nas takich samych zabezpieczeń jak bank czy instytucja pozabankowa. Wszystko zależy od indywidualnych negocjacji na linii pożyczkodawca – pożyczkobiorca. Często występującym dokumentem przy umowach o pożyczki prywatne jest weksel. To forma zabezpieczenia dla pożyczkodawcy. Jako konsument masz tutaj bardzo duży wybór. Jeśli twoje finanse nie są w najlepszym stanie możesz poszukać takiej oferty, gdzie wymagania formalne nie będą zbyt wygórowane.

Ile można pożyczyć?

Kwoty jakie można uzyskać w ramach pożyczek prywatnych zależą tylko i wyłącznie od uzgodnień między stronami umowy. Nie ma tutaj prawnych obwarowań. Wystarczy zajrzeć na serwis z ogłoszeniami pożyczkowymi i będziemy w stanie ocenić jakie pieniądze są oferowane na rynku. Przy wyborze odpowiedniej oferty należy w głównej mierze kierować się własnymi możliwościami. Jeśli przyjmiemy do nich złą miarę a w umowę zgodzimy się na wysokie odsetki w wypadki niespłacenia pożyczki w terminie, nasze finanse mogą zostać zrujnowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here