W Polsce brakuje biegłych sądowych

Czy wiecie, dlaczego sprawy sądowe prowadzone w polskim sądownictwie ciągną się tak długo?

Dlaczego na termin rozprawy czeka się tyle czasu? Wszystko przez brak wystarczającej liczby biegłych sądowych, czyli ekspertów, którzy niejednokrotnie dostarczają główne dowody w sprawie. Poznaj oficjalne statystyki.

Biegli sądowi w Polsce

W polskim sądownictwie pracuje blisko 16 tysięcy biegłych sądowych. Patrząc jednak na liczbę specjalizacji, nie jest to wystarczająca liczba. Samych lekarzy, którzy jednocześnie powoływani są do spraw w roli biegłych, jest ponad 3 tysiące. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę, że na listach mniej popularnych specjalizacji figuruje tylko kilku biegłych, łatwo domyślić się, ile tacy eksperci mają pracy.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, ile w Twoim mieście jest biegłych sądowych w danej specjalizacji, możesz to zrobić przez internet. Dzisiaj listy dostępne są we wszystkich Sądach Okręgowych, ale też w specjalnej wyszukiwarce online. Wystarczy wpisać hasło typu „lista biegłych sądowych zielona góra”, by zdobyć wiedzę na temat liczby i kompetencji poszczególnych biegłych powoływanych do spraw w danym mieście.

Jakich biegłych brakuje?

W polskim sądownictwie brakuje biegłych w każdej specjalizacji. Co więcej, do niektórych skomplikowanych spraw nie udaje się powołać biegłego z listy biegłych sądowych, bo taki w potrzebnej specjalizacji nie figuruje wcale. Wtedy sędzia decyduje się na powołanie tzw. biegłego ad hoc, który nie jest na liście biegłych, ale za to wykazuje niezbędne kompetencje, by móc wykonać ekspertyzę i dostarczyć dowody w sprawie.

Informacje o niewystarczającej liczbie biegłych sądowych mogą być szansą dla specjalistów, którzy szukają nowych ścieżek rozwoju. Nie da się ukryć, że miano biegłego sądowego przynosi prestiż i renomę. Wiadomo przecież, że na listach znajdują się jedynie eksperci o najlepszych kompetencjach, najwyższych kwalifikacjach, wykazujący najlepsze umiejętności i szeroką wiedzę w danym zakresie.

Nadal brakuje biegłych z zakresu medycyny, transportu czy branży nieruchomości oraz informatyki.

Dlaczego brakuje biegłych sądowych?

Przede wszystkim widać nieudolność polskiego sadownictwa w kwestii niezbędnych kwalifikacji, jakie musi posiadać biegły sądowy oraz procedur, jakie muszą być spełnione, by ekspert został wpisany na listę biegłych sądowych. Wydaje się konieczne, by wdrożyć nowe rozwiązania, które umożliwiłyby potencjalnym biegłym sądowym łatwiejszą drogę przejścia w celu wpisania na listę biegłych, jaka funkcjonuje w każdym Sądzie Okręgowym.

Należy również wspomnieć o niewystarczającym wynagrodzeniu, jakie oferowane jest biegłym sądowym. Okazuje się, że na terenie Polski stawki te są jasno unormowane i są takie same bez względu na wykonywaną pracę biegłego. Biegły otrzyma wyższe wynagrodzenie, im wykazuje wyższy stopień wykształcenia i zdobyty tytuł naukowy. Nie da się ukryć, że biegli sądowi zarabiają zbyt mało, praca eksperta w sprawach sądowych nie jest więc dla nich opłacalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here