Opłata klimatyczna w Polsce

Wyjazdy wakacyjne wiążą się z odwiedzeniem miejsc atrakcyjnych turystycznie. Wiele z nich wprowadziło w ostatnich latach specjalny podatek dla gości, który powszechnie znany jest pod pojęciem opłaty klimatycznej. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy miejscowość, do której się udajemy posiada specjalny status uprawniający ją do pobierania takiego podatku.

Wszelkiego rodzaju regulacje odnoszące się do opłaty klimatycznej znaleźć można w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Opłata klimatyczna, zwana formalnie miejscową lub uzdrowiskową, może być wprowadzona przez radę gminy. Podlegać takiemu podatkowi będą te osoby, które znajdują się w poszczególnych miejscowościach w celach turystycznych, wypoczynkowych, czy też szkoleniowych. Najczęściej są to miejscowości wyróżniające się spośród innych korzystnymi warunkami klimatycznymi oraz walorami przyrodniczo-krajobrazowymi.

W mijającym roku maksymalna stawka opłaty miejscowa w miejscowościach z walorami klimatycznymi oraz krajobrazowymi wynosiła 2,26zł dziennie, zaś w miejscowościach ze statusem obszaru ochrony środowiskowej, maksymalna stawka wyniosła 3.20 złotych za dzień pobytu. W miejscowościach posiadających status uzdrowiska maksymalna stawka dzienna opłaty klimatycznej kształtuje się na poziomie 4,40 złotych za dzień.

Opłata klimatyczna nie dotyczy pewnej grupy osób. Nie ponoszą jej na przykład przedstawiciele dyplomatyczni oraz pracownicy urzędów konsularnych. Podatnicy podatku od nieruchomości posiadający domek letniskowy w danej miejscowości są zwolnieni z tego obowiązku. Opłat nie muszą ponosić też osoby niewidome oraz ich przewodnicy, jak również zorganizowane grupy młodzieży oraz dzieci.
Warto wiedzieć, że opłaty uzdrowiskowej nie ponoszą osoby przebywające w sanatoriach. Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie specjalną interpretację ogólną, w której czytamy, że nie ma żadnych podstaw prawnych do tego, aby pobierać opłatę uzdrowiskową od osób przebywających w szpitalach uzdrowiskowych. Również osoby przebywające w normalnych szpitalach nie są objęte obowiązkiem uiszczania takiej opłaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here