Najważniejsze systemy zarządzania w organizacji

Sprawne zarządzanie jest bardzo ważne dla zapewnienia stabilności działania firmy. Poniżej przedstawiam kilka norm ISO, które warto wdrożyć w organizacji. Dzięki nim można poprawić szeroko pojęte bezpieczeństwo, zmniejszyć negatywny wpływ na otoczenie oraz podnieść efektywność i jakość działania.

Jakość wg ISO 9001

System zarządzania jakością to podstawa. Dzięki jego wdrożeniu można poprawić efektywność działania oraz podnieść jego jakość. Norma ISO 9001 pozwala na obniżenie kosztów operacyjnych oraz wzrost sprzedaży. System zarządzania jakością poprzez odpowiednie procedury w dużym stopniu porządkuje działanie organizacji i ułatwia kierowanie nią. Wzrost jakości wpływa także pozytywnie na wizerunek firmy oraz poziom zaufania jej klientów i kontrahentów. System zarządzania jakością jest często podstawą zintegrowanego systemu zarządzania w organizacji.

BHP, czyli norma ISO 45001

Jest to norma Międzynarodowej Organizacji Normalizacyjnej dotycząca zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy, która zastępuje system OHSAS 18001. Jej zasady opierają się na dyrektywach Międzynarodowej Organizacji Pracy. Dzięki jej wdrożeniu organizacja może stworzyć kompleksową politykę bezpieczeństwa i higieny pracy. Norma ISO 45001 pomaga w podwyższeniu bezpieczeństwa w przedsiębiorstwie między innymi poprzez obniżenie wpływu czynników uciążliwych dla zdrowia. Sprawnie działający system zarządzania BHP przyczynia się także do obniżenia absencji pracowników oraz ryzyka wystąpienia wypadków w miejscu pracy. Warto wiedzieć, że norma ISO 45001 w obecnym kształcie jest spójna z koncepcją  High Level Structure. Dzięki temu można ją łatwo zintegrować z innymi systemami zarządzania stworzonymi przez ISO.

Ochrona środowiska z ISO 14001

Ten system odpowiada za zarządzanie środowiskowe. Jego wymogi dotyczą ograniczania ilości zużywanych surowców, energii oraz wody. Wdrożenie ISO 14001 wpływa także na redukcję powstających w zakładzie odpadów i zanieczyszczeń. Dzięki wprowadzeniu zasad tej normy można znacznie ograniczyć niekorzystny wpływ organizacji na środowisko naturalne, a także poprawić efektywność działania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here