kariera w finansach

Finanse i bankowość to niełatwa dziedzina. Każdego roku na rynku pracy pojawia się bardzo wielu absolwentów kierunku finanse i rachunkowość. Mowa zarówno o studentach dziennych jak również zaocznych, licencjackich i magisterskich. Czy każdy z tych absolwentów znajdzie dobrą pracę? Czy przed każdym z nich kariera w finansach stoi otworem?

Kariera w finansach

kariera w finansachWszystko zależy od tego co rozumiemy pod pojęciem dobra praca. Kariera w finansach zawsze wiąże się z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego oraz arkusza kalkulacyjnego. Taki jest wymóg w wielu korporacjach. Zazwyczaj świeżo upieczony absolwent finansów i rachunkowości zaczyna od stanowisk juniorskich. Stopniowo dalej pnie się po szczeblach kariery. Tak samo jak nie od razu Kraków zbudowano, tak samo do kariery i najwyższych stawek na rynku trzeba dojść ciężką pracą. Wielu absolwentów kierunków ekonomicznych liczy na szybką karierę. Trzeba również zdecydować się czy dany absolwent chce robić karierę raczej w mniejszej firmie na przykład w małym biurze rachunkowym czy też uderza do dużej korporacji. Każda droga ma swoje wady i zalety. Trzeba pamiętać, że w kwestiach finansów tak samo jak w kwestiach prawnych bardzo ważne jest bycie na bieżąco z obowiązującymi przepisami. Trzeba śledzić zmieniające się przepisy podatkowe.

Niezależnie od tego czy pracodawca wyśle nas na szkolenie czy też nie, sami musimy tego pilnować. Jest to niezbędne i kluczowe aby dobrze wykonywać swoje obowiązki.Znajomość więcej niż jednego języka obcego może nam bardzo pomóc w zrobieniu kariery w świecie finansów. Tak samo jeżeli na bieżąco będziemy doskonalić swoje umiejętności obsługi arkusza kalkulacyjnego oraz innych modułów pakietu Office. Żeby zrobić karierę w świecie finansów nie wystarczy sama wiedza książkowa i wiedza ze studiów. Trzeba nieustannie dokształcać się na własną rękę. Wielu ludzi po pewnym czasie czuję się wypalonymi zawodowo, muszą na nowo poukładać sobie pewne wartości i zdecydować czy dalej chcą robić karierę w świecie finansów czy też może pójść gdzie indziej. Finanse potrafią dać niezłe zarobki, jednak w zamian za ciężką, odpowiedzialną pracę.

Kariera w inwestycjach

Finanse i rachunkowość to jednak nie wszystkie opcje jakie stoją przed młodymi ludźmi. Mogą oni pracować choćby w inwestycjach. Wiele banków ma działy inwestycyjne, które spekulują na różnych rynkach finansowych. Stanowisku analityka finansowego to bardzo intratna posada i dodatkowo świetnie płatna. Oprócz banków tego rodzaju pracy możemy również szukać w biurach maklerskich, czy też w funduszach inwestycyjnych. To bardzo ciekawe opcje dla kariery zawodowej.

Praca w instytucjach finansowych

Finansami można zajmować się w wielu instytucjach państwowych, stojących na straży systemu finansowego w Polsce. Ciekawym miejscem na rozwój kariery jest choćby Komisja Nadzoru Finansowego, czy też Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Eksperci od finansów znajdą również zatrudnienie w Najwyższej Izbie Kontroli. Co więcej pracę można dostać w różnych departamentach Ministerstwa Finansów. Jak więc widać możliwości jest tutaj naprawdę wiele.

A może inwestowanie na własną rękę?

kariera w finansachStudiowanie finansów daje ci przebogatą wiedzę o współczesnym systemie gospodarczym i funkcjonowaniu rynków finansowych. Nawet jeśli nie uda ci się znaleźć intratniej posady w instytucjach finansowych, to studia pozwala ci na zdobycie tak szerokiej wiedzy finansowej, że będziesz mógł spróbować swoich sił w inwestycjach na własną rękę. Znając specyfikę rynków finansowych możesz spróbować swoich sil na giełdach akcji, giełdzie walutowej Forex, czy choćby na giełdach towarowych.

Warte polecenia jest choćby inwestowanie na Giełdzie Papierów Wartościowych. Co prawda wielu inwestorów narzeka na małą dynamikę rynku, stosunkowo niewielkie ruchy cenowe, ale w tym wypadku mamy do czynienie z rzeczywistym inwestowaniem. W przeciwieństwie do rynku walutowego, gdzie możemy tylko mówić o czystej spekulacji. Inwestowanie na giełdzie bowiem nie ogranicza się jedynie do kupna po korzystnej cenie akcji, i sprzedaży gdy cena wzrośnie. W trakcie zakupu akcji zostajemy akcjonariuszami danej firmy. Możemy z tego tytułu liczyć choćby na wypłatę dywidendy. Niewątpliwie jeśli jesteś po studiach z kierunku finansów, posiadasz odpowiednią wiedzę, która pozwala ci na swobodne poruszanie się po rynkach finansowych. Znasz ich specyfikę, oraz potrafisz korzystać z całego wachlarza instrumentów finansowych. Jeśli nie uda ci się znaleźć pracy w zawodzie, albo w ogóle takiego kroku nawet nie planujesz, to inwestowanie na rynkach finansowych na własną rękę jest ciekawym rozwiązaniem. Oczywiście jakąś barierą może być konieczność uzbierania kapitału początkowego na inwestycje. Jednak jeśli będziesz zdeterminowany to uda ci się ten cel osiągnąć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here