Współczesna rzeczywistość stawia przed nami bardzo wiele wyzwań. Jednym z najpoważniejszych jest to, aby znaleźć dobrze płatną i satysfakcjonującą pracę. Tymczasem jak pokazują rynkowe trendy o takie zajęcie wcale nie jest łatwo. Z jednej strony bowiem niby sytuacja na rynku pracy wciąż się polepsza, lecz z drugiej wciąż daleko jej do ideału. Co więc zrobić by znaleźć pracę naszych marzeń? Przedstawiamy krótki poradnik traktujący właśnie na ten temat.

Jakie mamy kompetencje?

Jak zapytać o pracęPierwszym krokiem, który należy podjąć jest określenie własnych mocnych i słabych stron. Musimy zdać sobie bowiem mocno sprawę z tego, że talenty i umiejętności każdego z nas determinują to jakie zajęcie powinniśmy wykonywać. Co równie ważne podczas dokonywani takiej analizy należy brać koniecznie pod uwagę nie tylko zestaw twardych umiejętności, lecz także i tak zwane kompetencje miękkie, do których należą po prostu cechy osobowościowe. Kiedy już dokonamy takiej wstępnej diagnozy to wówczas należy rozpocząć analizę rynku pracy. Ze względu na to, że za pewne większość z nas szukać będzie zajęcia na lokalnym rynku to w pierwszej kolejności skupmy się właśnie na nim. Będzie to bardzo przydatne w kolejnych krokach, gdyż podczas poszukiwania zajęcia ważne jest nie tylko to jak zapytać o pracę, lecz także, gdzie będziemy o nią zabiegać.

Dokumenty aplikacyjne

Kolejnym etapem będzie już tworzenie dokumentów aplikacyjnych. W tym aspekcie bardzo pomocne mogą być wszelkie usługi doradcze, jakie oferują tak zwani doradcy zawodowi. Tego typu specjaliści zazwyczaj doskonale orientują się w aktualnych trendach na rynku pracy a także mają szeroką wiedzę o tym w jaki sposób powinno wyglądać nasze CV, aby zainteresować nim pracodawcę. Tego typu fachowiec profesjonalnie podpowie nam jak zapytać o pracę, gdzie wysłać cv czy też w jaki sposób zaprezentować się na rozmowie rekrutacyjnej.

Jak więc widać zdecydowanie warto zainteresować się taką formą pomocy. Pewnie wiele osób zastanawia się w tej chwili nad tym, ile kosztują takie usługi? Otóż odpowiedź może wydawać się dosyć zaskakująca, gdyż usługa doradcy zawodowego często jest nieodpłatna. Dzieje się tak dlatego, że zazwyczaj pracują oni w państwowych instytucjach takich jak Powiatowe Urzędy Pracy czy też Ochotnicze Hufce Pracy, więc nie pobierają od swoich klientów żadnego wynagrodzenia. Gdy więc będziemy „uzbrojeni” w wiedzę oraz odpowiednie dokumenty aplikacyjne to nie pozostaje nam już nic innego jak tylko rozpocząć aktywne szukanie pracy.

Warto już na samym początku przygotować się psychicznie na to co nas będzie czekać. Nie nakładajmy więc absolutnie na siebie żadnej presji co do czasu w jakim musimy znaleźć pracę. Miejmy zawsze świadomość, że znalezienie zatrudnienia czasami może niestety chwile potrwać. Oczywiście każdy z pewnością chciałby uzyskać pracę jak najszybciej, lecz niestety nie wszystko zależy w tej sytuacji od nas. Możemy mieć bowiem nawet najszerszą wiedzę o rynku pracy i najstaranniej przygotowane dokumenty rekrutacyjne, lecz nic nam nie pomoże, gdy na rynku zapanuje zastój.

Jak zapytać o pracę?

Przejdźmy teraz do kwestii tego w jaki sposób szukać pracy w praktyce? Otóż dróg jest stosunkowo wiele i zaznaczyć należy, że warto skorzystać z nich wszystkich. Pierwszą z nich jest tak zwany networking, czyli rozpuszczenie wśród naszych znajomych informacji o tym, że poszukujemy nowego zajęcia. Nasi przyjaciele są bowiem niejednokrotnie bardzo dobrym źródłem informacji o wolnych wakatach, które niekoniecznie nawet muszą zostać ujawnione na rynku pracy.

Jak zapytać o pracęAbsolutnie nie wolno nam wstydzić się tego, że nie mamy pracy i jej szukamy, gdyż w dzisiejszych czasach taka sytuacja nikogo już na prawdę nie dziwi. Kolejną metodą jest z kolei osobiste udanie się do pracodawców. Oczywiście tutaj może nachodzić nas myśl o tym jak zapytać o pracę wprost? Otóż najlepsze będzie po prostu niekomplikowanie sobie sytuacji i szczere wypowiedzenie swoich intencji. Wchodząc do danego miejsca na początku grzecznie się przywitajmy a następnie jasno przedstawmy cel naszej wizyty. Pamiętajmy też o tym, aby na taką wizytę koniecznie zabrać ze sobą nasze dokumenty aplikacyjne. Gdy z kolei mamy taką możliwość to zabiegajmy o rozmowę z osobami decyzyjnymi. Kto wie, być może pod wpływem naszych argumentów pracodawca pomyśli, że takiej właśnie osoby potrzebuje w swoim zespole?

Kiedy natomiast nasz lęk przed tym jak zapytać o pracę osobiście jest zbyt silny to wówczas możemy spróbować wykonać takie działanie za pośrednictwem Internetu. Nie wszyscy wiedzą bowiem o tym, że czasami nawet proste wysłanie grzecznościowego maila z propozycją zatrudnienia nas może okazać się skuteczne. reasumując zatem nasze rozważania powiedzmy, że najważniejsze w całym tym procesie są chęci. Wszystkich bowiem spraw począwszy od tego jak zapytać o pracę, aż po właściwą prezencję na rozmowie rekrutacyjnej, jesteśmy w stanie szybko się nauczyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here