jak wypowiedzieć umowę o pracę

Każdy z nas musi jakoś zarabiać na życie. Niektórzy idą do pracy już po skończeniu szkoły zawodowej lub technikum. Inni decydują się na studia. Watro dobrze przemyśleć wybór szkoły i zawodu. Należy wziąć pod uwagę nasze zdolności i preferencje. Ukończenie studiów i zdobycie wyższego wykształcenia sprawia, że jesteśmy bardziej atrakcyjni na rynku pracy. Jednak nie zawsze musi tak być.

Nie wszystkie kierunki studiów gwarantują zdobycie dobrze płatnej pracy związanej z ukończonym kierunkiem

Przed wybraniem kierunku studiów warto zatem zorientować się, jakie jest zapotrzebowanie na rynku pracy. Należy zorientować się, czy to, co chcemy robić jest w ogóle potrzebne i zapewni nam dochód.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę?Nie każdy może pozwolić sobie na studiowanie. Trzeba mieć pieniądze na wynajęcie mieszkania i na utrzymywanie się w czasie studiów. Istnieje możliwość dorabiania w czasie studiów. Niestety niekiedy bywa to ciężkie, ponieważ trudno jest pogodzić pracę i naukę. Potrzebny jest elastyczny grafik. Wiele przedsiębiorców chętnie zatrudnia studentów, ponieważ są wtedy zwolnieni z płacenia składek zdrowotnych. Oferowane studentom pracę są niestety słabo płatne. Wiąże się z tym, że zazwyczaj nie wymagają one żadnego doświadczenia, wykształcenia, czy też specjalnych umiejętności. Najczęściej są to prace w gastronomii, jako pomoc kuchenna lub kelner. Czasem też prace w call center, jako kurier, dostawca pizzy i tym podobne. Niektórzy decydują się na studia zaoczne. Taki tryb studiowania łatwiej jest pogodzić z pracą, ponieważ zajęcia odbywają się w weekendy, więc w resztę tygodnia można normalnie pracować.

Część młodych ludzi jest bardzo przedsiębiorcza i pragnie szybko założyć własną firmę. Niestety wymaga to posiadania kapitału na start. Osoby, które takiego nie mają muszą najpierw zatrudnić się gdzie indziej. Firmy zatrudniają pracowników na różnych warunkach. W Polsce niestety często są to tak zwane umowy śmieciowe, jak umowa zlecenie, czy umowa o dzieło. Rzadko który pracodawca oferuje od razu umowę o pracę.

Jak wypowiedzieć umowę o pracę, jeżeli jesteśmy z niej niezadowoleni?

Należy zapoznać się dokładnie z zawartą wcześniej umową i sprawdzić, jakie są warunki rezygnacji i okres wypowiedzenia. Najczęściej wystarczy złożenie pisemne wypowiedzenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here