sprzątanie po zgonach

W związku z pandemią wywołaną przez koronawirusa, w Polsce został wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że nałożone zostały specjalne obostrzenia dotyczące m.in. zgromadzeń oraz przemieszczania się.

Wyjść z domu można wyłącznie wtedy, gdy jest to konieczne na przykład w związku z dostaniem się do pracy lub do sklepu spożywczego. Wiele osób zadaje sobie pytanie, jak wygląda organizowanie pogrzebów w tym czasie. Czy pogrzeby są dozwolone? Czy można chować zmarłych?

Na te pytania odpowiadają nam pracownicy firmy Sprzątajmy24 http://sprzatajmy24.com.pl/

Czy pogrzeb może się odbyć?

Pogrzeb podczas pandemii koronawirusa może się odbyć, jednak i tutaj wprowadzone zostały specjalne regulacje mające na celu zapobieganie rozprzestrzeniania się wirusa.

Większość archidiecezji w Polsce zaleca przeprowadzenie mszy pogrzebowej w obecnym czasie. Msza w intencji zmarłego może się obyć w dowolnym momencie, nie musi to być koniecznie dzień pogrzebu. Zaleca się również przeprowadzanie wszelkich czynności związanych z pożegnaniem zmarłego na cmentarzu.

W ceremonii może brać udział jedynie 50 osób. Podczas pogrzebu może być obecna jedynie najbliższa rodzina oraz kapłan i pracownicy pogrzebowi. W ceremonii pogrzebowej kategorycznie nie mogą uczestniczyć osoby objęte obowiązkową kwarantanną — nawet, jeśli zaliczały się one do najbliższej rodziny zmarłej osoby.

Nie wolno również przeprowadzać styp rodzinnych w restauracjach, czy prywatnych domach. Za takie spotkanie grozi mandat nawet do 30 tysięcy złotych.

Czy można pochować zmarłego?

Pochowanie zmarłego czy sprzątanie po zgonach odbywa się według standardowych przepisów z jedną różnicą — obecenie wymagane jest podanie przyczyny zgony zmarłego.

Jeśli zmarły był zakażony koronawirusem, to wykonywane są dodatkowe czynności dezynfekcyjne. Oprócz odkażania ciała zmarłego, należy również okazać wszystkie przedmioty, które dotykały jego ciała. Również rodzina ma zakaz dotykania ciała zmarłego bliskiego.

Warto również wynająć specjalistyczną firmę sprzątającą po zgonach, aby odkazić miejsce śmierci. Wirus może utrzymywać się nawet parę dni na przedmiotach, co może prowadzić do kolejnych zakażeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here