ile lat pracy do emerytury

Emerytura to świadczenie, które należy się każdej osobie z odpowiednim stażem pracy i często również po ukończeniu pewnego wieku. A jak wygląda to od strony prawnej?
W Polsce kwestie przejścia na emeryturę regulowane są oczywiście prawnie. I tu warto zaznaczyć, że w ostatnich latach przepisy ulegały różnym zmianom. W efekcie przepisy zmieniały się, a wraz z nimi na przykład wiek uprawniający do pobierania świadczenia emerytalnego. Na dzień dzisiejszy wynosi on 60 lat dla kobiet oraz 65 lat dla mężczyzn.
A jak wygląda kwestia stażu pracy? Ile lat pracy do emerytury trzeba mieć?

Ile lat pracy do emerytury?

Ile lat pracy do emerytury?Zgodnie z przepisami obowiązującymi w połowie 2020 roku, aby móc uzyskać świadczenie emerytalne, trzeba mieć 22 lub 25 lat stażu pracy. Krótszy staż obowiązuje oczywiście kobiety. Dłuższy natomiast mężczyzn. Inaczej kształtuje się oczywiście wiek emerytalny i staż w różnych służbach mundurowych. Ale to akurat temat na osobny artykuł.
Wracając do stażu pracy, należy od razu podkreślić, że uprawnia on do emerytury tylko wtedy, gdy jednocześnie spełnione jest kryterium wieku. Gdy więc kobieta ma na przykład 45 lat, a staż jej pracy wynosi lat 22, to i tak na emeryturę jeszcze przejść nie może. Co więc tak naprawdę daje minimalny staż pracy? Przede wszystkim gwarancję, że po ukończeniu wieku emerytalnego, osoba emeryturę dostanie. Oczywiście przy minimalnym stażu pracy, często jest ona na minimalnym poziomie, który wynosi obecnie tysiąc złotych. Z drugiej strony błędnym byłoby myślenie, że wysokość emerytury zależy tylko i wyłącznie od długości stażu. Ważnym czynnikiem decydującym o wysokości emerytury jest również wysokość opłacanych przez lata składek. Jeśli w czasie aktywności zawodowej przekracza ona znacznie składki określane jako najniższe, to i emerytura jest wówczas zdecydowanie wyższa.

Co zalicza się do stażu pracy?

Mówiąc o tym, ile lat pracy do emerytury potrzeba, nie można nie powiedzieć, co zalicza się do stażu pracy. Wbrew pozorom nie jest to tylko okres, w którym pracuje się na umowę o pracę, czy prowadzi własną działalność. Do stażu pracy wlicza się też na przykład okres nauki w szkole średniej i wyższej, czas przebywania na zasiłku chorobowym, czy też czas, w którym pobierany był zasiłek macierzyński. Wszystko musi być oczywiście w odpowiedni sposób udokumentowane.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here