Dlaczego warto zainwestować w ekologiczne ogrzewanie pompami ciepła

Dbałość o środowisko to nie jest jedyny argument, jaki optuje za inwestycją w pompy ciepła. Oprócz niego należy wspomnieć też o sporej wydajności cieplej, szybkim finansowym zwrocie kosztów oraz bezpieczeństwie i oszczędności miejsca w samym domu. Pompy ciepła to urządzenia, które coraz częściej pojawiają się w polskich domach. Sprawdzamy, dlaczego tak się dzieje.

Element ekologiczny

Oczywiście absolutnym argumentem numer jeden dla wielu osób jest kwestia wysokiej ekologiczności pomp ciepła, które należą do urządzeń wykorzystujących energię odnawialną. Dlatego nawet bardzo duże zużycie energii cieplnej do ogrzewania mieszkania, domu, budynków gospodarczych lub firmowych nie wpływa negatywnie na środowisko. Jest też zdecydowanie bardziej dla niego bezpieczne niż palenie węglem albo drewnem lub korzystanie z innych paliw jak olej, ekogroszek albo pellet.

Dofinansowanie na zakup

Bazując na trendach ekologicznych wiele urzędów, zarówno państwowych, jak i europejskich, prowadzi specjalne programy dofinansowywania zakupu tego typu urządzeń. Budując lub remontując dom i decydując się na montaż pompy ciepła na przykład z oferty https://sklep.jarbud.opole.pl/ warto od razu sprawdzić możliwość uzyskania dopłaty na taką inwestycję. W zależności od wybranego programu, rodzaju pompy i poziomu jej wydajności, dofinansowanie może wynieść nawet ponad połowę ponoszonych kosztów. Warto jednak sprawdzić, czy dotyczy ono samego kosztu urządzenia, czy też tych ponoszonych w związku z jego instalacją.

Efektywność grzewcza

Niektórzy nieufnie podchodzą do pomp ciepła uważając, że to urządzenia o wiele mniej efektywne od starych, dobrych pieców centralnego ogrzewania. Wyniki pomiarowe prowadzone w identycznych środowiskach grzewczych (dom jednorodzinny) wskazują jednak wyraźnie, że pompy ciepła w niczym nie ustępują instalacji CO, a na dodatek mogą być nawet znacznie bardziej wydajne ze względu na coraz cieplejsze zimy. Pompy ciepła przetwarzaną energię z gruntu oddają bezpośrednio do instalacji domowych: grzejników oraz do ogrzewania wody użytkowej w taki sam sposób, jak robią to tradycyjne piece, a więc bez ubytku energetycznego.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here