Czym jest stabilizacja gruntów i jak ją wykonać?

W przypadku wielu inwestycji budowlanych mamy do czynienia z niską nośnością gruntu. Brak jego odpowiedniej stabilizacji może nie tylko skutecznie utrudniać prace budowlane, ale również spowodować powstanie niebezpieczeństwa dla osób korzystających później z budynku.

Czym jest stabilizacja gruntów?

Stabilizacja gruntu to ogół czynności, które mają za zadanie rozdrobnić istniejący grunt, a następnie wymieszać go ze spoiwem hydraulicznym. Dzięki temu, w szybkim czasie możemy otrzymać bardzo stabilny grunt, na którym będą mogły zostać wykonywane dalsze prace budowlane. Potrzebna do tej operacji będzie z pewnością firma, która nie tylko profesjonalnie zaplanuje działania, ale również skutecznie ustabilizuje grunt. Przykładem takiej firmy jest https://patyra.pl/oferta/stabilizacja-gruntu-i-podbudowy/, która od roku 1992 nieprzerwanie realizuje usługi związane ze stabilizacją gruntów.

Jakie się rodzaje stabilizacji gruntów?

Istnieje kilka metod na odpowiednią stabilizację gruntów. Pierwszą z nich jest stabilizacja za pomocą cementu. Jest to jedna z najczęstszych metod używanych w Polsce. Charakteryzuje się nie tylko wysoką skutecznością, ale również stosunkowo niską ceną w porównaniu do innych sposobów stabilizacji. Inną metodą jest stabilizacje gruntu za pomocą wapnia. Nie tylko doskonale osusza grunt, ale również wpływa bezpośrednio na odczyn gruntu. Należy pamiętać, że wapń do skutecznego działania wymaga przede wszystkim dwutlenku węgla pobranego z atmosfery. W niektórych przypadkach stosuje się stabilizowanie gruntu za pomocą kruszywa. Metodę tą stosuję się w momencie, kiedy stabilizacja za pomocą cementu lub wapnia nie będą miały uzasadnienia.

Stabilizacja gruntów jest zawsze pierwszym krokiem przed rozpoczęciem prac budowlanych. Dopiero w momencie zakończenia prac firmy zajmującej się stabilizacją oraz upewnieniu się, że grunt został odpowiednio utwardzony, na plac budowy będą mogły wjechać maszyny budowlane. Prace budowlane bez ustabilizowania gruntu w wielu przypadkach mija się z celem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here