Co to jest praca organiczna?

Termin „praca organiczna” jest dobrze zakorzeniony w kulturze polskiej i wywodzi się z pozytywizmu. Oznacza on pracę, która równomiernie rozwija cały organizm społeczny. Znaczenie nie zmieniło się do dziś, od kiedy zostało sformułowane przez myślicieli pozytywistycznych. Chodzi w nim o pewien rozwój społeczny poprzez pracę (właśnie pracę organiczną), który obejmuje wszystkie dziedziny życia społecznego.

Co to jest praca organiczna?

Praca organiczna to praca nad tkanką społeczną (jak wyraziliby się socjologowie). Jej celem jest utrzymanie każdego poziomu rozwoju społecznego w możliwie największej harmonii względem innych poziomów. Praca organiczna niekoniecznie musi być czystym społecznikostwem. Ideologia ta dopuszcza pomnażanie kapitału, stawanie się przez obywateli coraz bardziej zamożnymi, jednakże ma się to odbywać z uwzględnieniem osób uboższych, którym należy wyrównać szanse i doprowadzić do zgodnego współistnienia z systemem społecznym.

Co to jest praca organiczna, to wiemy z historii. Możemy mówić o całym ruchu, pewnym prądzie społecznym. Zawsze należy mieć na uwadze, że praca organiczna jest silnie umiejscowiona w kontekście historycznym, a ściślej kontekście utraty niepodległości przez Polskę i czasu rozbiorów. Praca organiczna stanowiła pomysł na działanie na rzecz społeczeństwa, który ostatecznie ma doprowadzić do wolności. A więc nie walka zbrojna, ale właśnie praca na organizmie społecznym, miała zapewnić powrót kraju na mapę Europy.

Etos pracy organicznej był szczególnie wyraźny wśród polskiej inteligencji

Nakazywał on ludziom lepiej uposażonym i lepiej sytuowanym działanie na rzecz celów ogólnospołecznych. Właśnie w tym momencie pojawili się poświęceni sprawom dobrobytu i rozwoju dla możliwie szerokiej rzeszy ludzi – społecznicy. Bycie społecznikiem wiązało się z poświęceniem części swojego czasu i energii dla całości społecznej. Społecznik wyznający filozofię pracy organicznej odczuwał obowiązek służby społeczeństwu.

Ta postawa jest dziś chyba coraz rzadziej spotykana. Tym lepiej potrafimy docenić elementy heroizmu, które w sobie zawierała. Społecznicy wykonujący pracę organiczną przyczynili się do zachowania kultury i tożsamości narodowej w najtrudniejszym dla kraju czasie. Koncepcję pracy organicznej możemy wykorzystywać z powodzeniem również i dziś, jako wartościową postawę wobec społeczeństwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here