Cechy i rodzaje rozdzielnic budowlanych

Rozdzielnica budowlana to sprzęt pozwalający gospodarować energią elektryczną na danym obszarze, minimalizując jednocześnie ryzyko wystąpienia przeciążeń. Jak sama nazwa wskazuje wykorzystywana jest na różnych placach budowy czy remoncie dróg, ale znajduje też zastosowanie podczas imprez plenerowych i eventów sportowych. Uogólniając, rozdzielnica budowlana jest przydatna wszędzie tam, gdzie potrzebne jest zasilanie energii elektrycznej o charakterze tymczasowym.

Cechy dobrej rozdzielnicy budowlanej

Urządzenie to musi być odporne na niszczące działanie warunków atmosferycznych z uwagi na fakt, iż zazwyczaj jest ono wykorzystywane na świeżym powietrzu. Rozdzielnica pozwala dysponować energią elektryczną, zatem musi cechować się wodoszczelnością.

Najtrwalsze rozdzielnice wykonane są metali lub materiałów termoutwardzalnych. Są to jednak urządzenia stosunkowo ciężkie, których swobodne przenoszenie w obrębie danego obszaru stanowi problem. Rozdzielnice przenośne wykonane są zazwyczaj z tworzyw sztucznych takich jak plastik. Plastikowe obudowy cechują się małym ciężarem, dzięki czemu mogą być swobodnie przenoszone nawet przez jedną osobę. Nie są one jednak tak wytrzymałe jak rozdzielnice z metalową obudową.

Połączeniem satysfakcjonującej wytrzymałości i stosunkowo małego ciężaru są rozdzielnice z aluminiową obudową, które wykazują dużą odporność na działanie warunków atmosferycznych.

Rodzaje rozdzielnic budowlanych

Najprostsze rozdzielnice budowlane posiadają jedynie kilka gniazd umożliwiających rozdzielenie energii elektrycznej. Nieco bardziej zaawansowane rozdzielnice oprócz większej ilości gniazd wyposażone są w liczniki pozwalające monitorować poziom zużycia energii. Urządzenia tego typu są szczególnie przydatne w przypadku gdy dana firma obiera ze cel redukcję kosztów energetycznych.

Rozdzielnice można również podzielić na stacjonarne oraz przenośne. Stacjonarne cechują się zazwyczaj dużymi gabarytami i sporą ilością gniazd. Wykorzystywane są na dużych placach budowy, gdzie potrzebne jest rozdzielenie energii elektrycznej na wiele urządzeń.

Rozdzielnice przenośne to urządzenia o skromnych gabarytach i małej ilości gniazd. Wykorzystywane są często w pracach remontowych czy garażowych gdzie liczba urządzeń wymagających zasilania jest niska.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here