5 ciekawostek dla książkomaniaków

Czasem wywołują uśmiech na twarzy, a czasem łzy w oczach. Towarzyszą w wakacyjnych podróżach w nieznane i umilają codzienne, żmudne dojazdy do pracy. Sprawiają, że zarywamy noce przy blasku lampki, a w ciągu dnia pozwalają wyrwać się do lepszego świata. Książki. Są z nami na co dzień, ale wbrew pozorom nie wszystko o nich wiemy. Oto 5 czytelniczych ciekawostek, które warto znać!

Żadna książka nie jest anonimowa

Na odwrocie strony tytułowej każdej książki widnieje tajemniczy szereg cyfr. To niepozorny, ale bardzo ważny ISBN. ISBN to Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki, czyli niepowtarzalny numer służący do identyfikacji konkretnego tytułu i jego wydawcy. Niesie także informację o tym, które to wydanie danego tytułu. Od 2006 roku numery ISBN w Polsce mają po 13 cyfr, wcześniej było to 10.

Czytanie zapobiega chorobom

Do tego, że czytanie daje dużo rozrywki prawdopodobnie nikogo nie trzeba przekonywać. O tym, że rozwija wyobraźnię, słyszymy od dziecka. Ale zapobieganie chorobom? Tak, i jest to fakt potwierdzony badaniami. Wszelka aktywność intelektualna, a czytanie niewątpliwie do takich należy, zmniejsza ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera. Warto czytać, analizować i zapamiętywać, aby w mózgu wytwarzały się nowe połączenia, w ten sposób chronimy go przed zwyrodnieniem. Co więcej, czytanie ma również udowodnione działanie odstresowujące, skuteczniejsze niż spacery czy słuchanie muzyki. Łagodzi wszelkie napięcia, pomagając tym samym osobom cierpiącym na nerwice czy depresje. Książki to doskonały przykład na to, jak można połączyć przyjemne z pożytecznym!

Wśród książek także występują rekordziści

I to w wielu kategoriach! Jeśli chodzi o absolutny bestseller wszechczasów – zwycięzcą jest Biblia. Kiedy pod uwagę nie weźmiemy książek o charakterze religijnym czy filozoficznym to wśród najlepiej sprzedających się prym wiedzie kultowa opowieść o błędnym rycerzu, czyli „Don Kichot”. Wśród serii najchętniej czytana jest ta stworzona przez  J.K. Rowling, czyli „Harry Potter”. Niektóre tomy tej opowieści są naprawdę opasłe, ale żaden z nich nie na tyle, żeby zasłużyć na miano najgrubszej książki świata. Ten tytuł zyskała książka „Das dickste Buch des Universums” mająca 50560 stron i ważąca ponad 200 kg.

Książki kształtują nasze charaktery

Wspomnieliśmy o tym, jak książki wpływają na zdrowie dorosłych. Ale przecież czytanie służy nie tylko dojrzałym umysłom! Dlaczego dzieci powinny czytać książki? Bo bezpośrednio kształtują to, jakimi ludźmi stajemy się w przyszłości. W końcu któż z nas nie miał w dzieciństwie swojego ulubionego książkowego bohatera? Mniej lub bardziej świadomie próbowaliśmy naśladować dzielnych strażaków, szlachetnych rycerzy czy zaradnych lekarzy. Obserwując ich podejmowaliśmy pierwsze decyzje o tym, co chcielibyśmy robić w przyszłości i niejednokrotnie właśnie tym obecnie się zajmujemy. Jeżeli jesteśmy lub planujemy być rodzicami nie możemy zapomnieć o tym, ile zalet dla rozwoju dzieci niosą ze sobą książki. Warto zapoznać się ze wszystkimi w artykule Dlaczego dzieci powinny czytać książki?

Pierwszą książkę po polsku wydrukował…obcokrajowiec

Dzisiaj możemy cieszyć się ogromną ofertą książek po polsku. A kiedy wydrukowana została pierwsza książka w naszym języku ojczystym? Były to początki XVI wieku. Wcześnie? Niekoniecznie, biorąc pod uwagę fakt, że Jan Gutenberg druk opracował w połowie wieku XV. Źródła mówią, że pierwszą polską wydrukowaną książką był modlitewnik. Co ciekawe, nie dokonał tego Polak, a drukarz pochodzący z Bawarii! 

Książki kryją przed nami wiele tajemnic, starajmy się odkryć choć część z nich, to niezwykła przygoda!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here