co wlicza się do stażu pracy

Wiele osób nie ma pojęcia, co wlicza się do stażu pracy. Faktem jest to, że aktualnie obowiązujące przepisy prawa są złożone, a dla niektórych skomplikowane. Z tego względu nie każdy potrafi obliczyć okres zatrudnienia samodzielnie. Wiadomym jest, że im dłuższy staż pracy, tym więcej przywilejów pracowniczych. To od niego uzależniony jest np. czas urlopu wypoczynkowego. Do stażu pracy wliczamy wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia. Należy zaznaczyć, że nie mają znaczenia tutaj przerwy, czy też sposoby ustania stosunków pracy. Trzeba wiedzieć, że nie uwzględnia się również tutaj wielkości etatu lub liczby przepracowanych godzin. Ci, którzy mają problem z samodzielnym obliczeniem omawianego okresu mogą skorzystać z pomocy np. doświadczonego księgowego. Istotne jest jednak to, aby posiadać niezbędną dokumentację, która potwierdza przepracowany czas.

Co wlicza się do stażu pracy?

Co wlicza się do stażu pracy?Od długości stażu pracy zależy nie tylko długość okresu wypoczynkowego. Ma on bezpośredni wpływa na m.in. okres wypowiedzenia, wysokość nagrody jubileuszowej, czy też emerytury. Zasady jego obliczania znajdują się w kodeksie pracy. Niezwykle istotne jest to, aby przestrzegać aktualnych przepisów. W niektórych przypadkach do stażu pracy wlicza się również czas, który pozostaje poza stosunkiem pracy. Dotyczy to wyłącznie szczególnych sytuacji m.in. czynnej oraz zawodowej służbie wojskowej, pracy zagranicznej, odbywania studiów doktoranckich. Należy podkreślić, że wspomniane okresy sumują się. Nie zachowuje się między nimi żadnych proporcji.

Ciekawym jest, że do stażu pracy nie wlicza się aktywność zawodowa realizowana w oparciu o umowę o dzieło, czy też zlecenie. Jest to sporym utrudnieniem dla tych, którzy nie są zatrudnieni na etat. Taki pracownik nie pozostaje w stosunku pracy, a więc zgodnie z przepisami nie jest on traktowany, jako osoba zatrudniona. Ponadto do stażu pracy nie wlicza się okresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zazwyczaj to osoby przymierzające się do przejścia na emeryturę obliczają swój czas pracy. Niestety tylko nieliczni potrafią zrobić to samodzielnie – kodeks pracy jest zawiły, a niektóre przepisy niesprecyzowane. Najprościej jest więc skorzystać z pomocy fachowca, który dokona obliczeń na podstawie dostarczonej przez klienta dokumentacji.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here