Srebrne monety

Strona www.metalmarket.eu to miejsce, które z pewnością zainteresuje wszelkich kolekcjonerów i wielbicieli pieniądza pod każdą postacią. Warto przyjrzeć się historii i zastanowić – co to jest ten „pieniądz”? I dlaczego płacimy monetami czy banknotami? I czy zawsze też tak było?

Przecież pieniądz to tylko zwykły papierek. A jednak nie. W początkowych fazach ludzkiej egzystencji mieliśmy do czynienia z wymianą barterową. Dwie dokonywały między sobą obrotu dobrem z obopólną korzyścią. Z czasem zrobiło się to kłopotliwe, bowiem jednej z tych postaci produkt drugiej nie odpowiadał. Ciężko jest wymienić masło na mleko, jeśli nie potrzebujesz mleka. Wtedy właśnie pomyślano, że barter najlepiej jest zastąpić jednym ogólnym środkiem wymiany. Testowano różne środki – były wśród nich kwiaty, gwoździe, różnego rodzaju narzędzia czy też kawałki płótna. Dopiero metodą prób i błędów ludzie doszli do wniosku, że najlepszym surowcami są złoto i srebro – choćby z racji możliwości ich łatwego podzielenia na mniejsze uncje. Okazało się, że dobrą rolę jako pieniądz pełnią monety ze srebra i brązu. W późniejszym okresie korzystano także ze złotych. Słowo „moneta” pochodzi ze starożytnego Rzymu, ale w postaci materialnej mają swoją genezę w VII w. p.n.e. w Turcji. Były one wykonane zarówno ze złota jak i ze srebra. Proporcje były różne, ale przeważało w nich najczęściej złoto – nawet do 80%. Dopiero król Krezus wprowadził system bimetaliczny, dzięki któremu bito dwa osobne rodzaje środków płatniczych – zarówno srebrne monety, jak i te złote.

Przez lata wartość pieniądza, choć mniej lub bardziej nadzorowana przez państwo, była regulowana przez rynek i społeczeństwo. Z czasem jednak rządy zaczęły się interesować pieniądzem jeszcze bardziej. W Stanach Zjednoczonych okres sukcesów ekonomicznych przyniósł parytet złota, ale w związku z wybuchem I Wojny Światowej i zwiększającymi się wydatkami, rządy wprowadziły pieniądz fiducjarny z którym mamy do czynienia po dzień dzisiejszy. Mimo, że wciąż w naszym portfelu brzękają monety, nie mają one jednak wiele wspólnego z tymi starożytnymi. Dzisiaj pieczę nad ich wartością sprawują banki centralne, które zajmują się emisją pieniądza i prowadzą politykę pieniężną państwa.

Więcej informacji o srebrnych monetach szukaj na https://www.metalmarket.eu/sw/menu/monety/srebrne-monety-851.html

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here