Praca zdalna

Popularność pracy zdalnej od kilku lat wzrastała w dość umiarkowanym tempie. Obecne okoliczności związane z zagrożeniem zarażenia chorobą sprawiają, że coraz więcej osób jest zmuszonych lub dowolnie decyduje się na pracę spoza biura. Takie rozwiązanie ma wiele korzyści, jednak bez samodyscypliny utrzymanie swojej produktywności może być bardzo trudne. Co możemy zatem zrobić, aby maksymalnie ułatwić sobie wykonywanie swoich zadań z domu?

Odpowiednie podejście: jesteśmy w domu, ale w pracy

Dla niektórych początek pracy zdalnej jest prawdziwym szokiem i niekiedy potrzeba nawet 2 tygodni, aby przyzwyczaić się do nowego porządku dnia. Jeżeli chcemy, aby stało się to szybciej, musimy robić wszystko w taki sposób, jakbyśmy byli w biurze. Zaczynamy dzień według takiego samego planu jak zawsze i trzymamy się procedur przypominających zasady panujące w biurze. Musimy również pamiętać o przerwach. Najlepiej w tym samym czasie jak w biurze. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto ustalić ze swoim przełożonym zasady pracy – niektórym łatwiej skupić się na wykonywaniu zadań rano, natomiast inni są bardziej produktywni wieczorem i nocą.

Odpowiednie zarządzanie czasem

Największym zadaniem towarzyszącym pracy zdalnej jest utrzymanie samodyscypliny i odpowiednie zarządzanie czasem. Zasiadając do pracy w domu, musimy się jeszcze bardziej wystrzegać czynników rozpraszających niż podczas pobytu w biurze. Wyłączamy media społecznościowe i nie myślimy o przygotowaniu jedzenia lub sprzątaniu. Spokojnie, nie oznacza to, że nie będziemy mieć na nic czasu. Tak naprawdę home office wiąże się z ogromną oszczędnością czasu, który normalnie tracimy na dojazdy do biura.

Zawieranie umów online

Ułatwianie pracy zdalnej nie wiąże się jedynie z odpowiednim planem dnia i samodyscypliną. Jeżeli jesteśmy przedsiębiorcami lub odpowiadamy za sporządzanie dokumentów, możemy skorzystać z aplikacji umożliwiającej zawieranie umów przez internet. Umownik to praktyczne oprogramowanie, które pozwala nam na szybkie przygotowywanie dokumentów i przekazywanie ich drugiej stronie. Dzięki temu oszczędzamy czas i możemy zmniejszyć ilość dokumentów w formie papierowej.

Kontakt z zespołem

Praca zdalna niemal zawsze wiąże się z pracą w samotności. O ile poradzenie sobie ze wspomnianą samotnością może być łatwe z pomocą rodziny lub znajomych, nie można zapomnieć o kontakcie z ludźmi z pracy. Komunikacja w zespole jest często kluczowa dla odpowiedniego funkcjonowania firmy oraz skutecznego wykonywania projektów. Wspólne konwersacje może prowadzić do powstawania nowych pomysłów oraz wykształcenia wzajemnego uczucia przynależności do grupy zmierzającej do jednego celu. Z drugiej strony fakt, że masz home office, nie znaczy, że pracujemy cały czas. Powinniśmy wyznaczyć czas na nawiązywanie kontaktów ze współpracownikami oraz mieć ściśle określone godziny, w których żaden mail i wiadomość nie przeszkodzą w relaksie i spędzaniu czasu z bliskimi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here