Powrót do tradycyjnych kominków z wewnętrznym wkładem

Biotrendy w budownictwie przekładają się nawet na takie jego elementy jak systemy i instalacje grzewcze. Oczywistym jest, że w czasach wzmożonej dbałości o środowisko palenie plastikiem czy śmieciami jest bardzo naganne (a dodatkowo psuje piece grzewcze), jednak branża kominków postanowiła pójść dalej w swoich ekologicznych projektach. Stworzyła więc kominki ekologiczne (bio), które zyskały od razu grono sympatyków. Nie oznacza to jednak, że dotychczasowe rozwiązania oparte o wkłady od razu odeszły do lamusa.

Polacy są tradycjonalistami

Początkowe lata wskazały wręcz zupełną odwrotność: sprzedaż kominków z wkładem żeliwnym wcale nie zmalała, chociaż na rynku pojawiły się modele dostosowane do spalania bardziej wydajnego ekologicznie opału. Do tej pory takie modele kominkowe cieszą się dużym zaufaniem wśród nabywców. Powodem jest nie tylko ich sławna wytrzymałość, ale również przekonanie Polaków do tradycyjnych rozwiązań. Kominki z wkładem i płaszczem wodnym nie są więc obecnie na zagrożonej pozycji, co jednak nie przeszkadza ich producentom w unowocześnianiu i ulepszaniu już istniejących modeli.

Jest w czym wybierać

Trudno oszacować nawet ogólną liczbę dostępnych na rynku modeli kominków z wkładem. Te dopuszczone do sprzedaży jak kominki Komo z kolei charakteryzują się olbrzymią różnorodnością. Widać ją nie tylko w cechach zewnętrznych, czyli wyglądzie, kolorystyce, wymiarach, rodzajach wykończenia. Różnice poszczególnych modeli dotyczą też sposobu montażu (wolno stojące, do zabudowy ściennej, do zabudowy narożnej) czy liczbie szyb (od jednej do nawet trzech). Zróżnicowanie występuje też pod względem właściwości grzewczych, wydajności, energii oddawanej do otoczenia czy możliwości podłączenia kominka do systemu CO w domu.

Niezawodność wkładu

Wybór materiału na samo serce kominka jest oczywisty ze względu na jego właściwości. Żeliwo jest niesamowicie wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne, odporne na skrajnie wysokie temperatury panujące podczas spalania. Przy tym przewodzi ciepło całą swoją powierzchnią, co ma istotny wpływ na ogrzewanie, zaś dzięki swojej niezawodności może posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat bez konieczności żadnych napraw i wymiany.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here