Kotły na ekogroszek – co należy wiedzieć przed wizytą w sklepie

0
645

W naszym kraju zapanowała specyficzna moda na paliwa ekologiczne. Oczywiście – jest to zjawisko całkowicie słuszne, które należy wspierać. Jednym z najchętniej wybieranych typów paliw jest ekogroszek – który pomimo bycia paliwem węglowym, to jest jednak wysoce ekologiczne. By używać ekogroszku trzeba jednak dysponować odpowiednim kotłem przeznaczonym do jego spalania. Poniżej podpowiemy – z jakich kotłów korzystamy najczęściej oraz czym powinien odznaczać się kocioł wysokiej jakości.

Zakup kotła na ekogroszek – od A do Z

Zacznijmy od tego, że kocioł na ekogroszek powinien mieć odpowiednie atesty określające zakres emitowanych spalin, a także jego efektywność w wytwarzaniu energii cieplnej. Atesty takie powinny być dodane przez producenta do samego produktu. W przypadku ich braku – powinniśmy nabrać wątpliwości.

Zakres mocy, w którym pracuje dane urządzenie, to kolejna ważna sprawa. Oczywiście, określenie naszego zapotrzebowania na moc jest sprawą dość wrażliwą i warto pod tym względem skorzystać z pomocy fachowca. Często, parametry kotłów które należy wykorzystać do ogrzewania budynku są podane w samych planach architektonicznych. Jeśli nimi nie dysponujemy – wówczas warto skorzystać z porady fachowca.

Zazwyczaj przyjmuje się, że budynki stare, o słabej lub średniej termoizolacji, będą potrzebować kotła o mocy w zakresie nawet do 100 W na metr kwadratowy. Nowoczesne budownictwo pozwala obniżyć to zapotrzebowanie – do poziomu 40 lub 50 W. Warto jednak pamiętać, że moc kotła powinna być odpowiednio większa, jeśli będzie on służył nie tylko do ogrzewania wnętrz pomieszczeń, ale również do podgrzewania wody użytkowej.

Elementy konstrukcji kotłów na ekogroszek

Kotły na ekogroszek to urządzenia praktyczne i łatwe w codziennym korzystaniu. Przeglądając dostępne produkty warto zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego palnika. Powinien on być rynnowy lub żeliwny – wówczas mamy możliwość palenia zarówno ekogroszek jak i drewnem. Oczywiście, inne rodzaje palników również mogą się nadać; należy jednak uwzględnić, czy nie zamierzamy palić na zmianę ekogroszkiem i np. innym paliwem sypkim (jak pellet) i odpowiednio uwzględnić ten fakt w swoich planach zakupowych.

Obecność podajnika jest obowiązkowa. Kotły na ekogroszek działają w sposób zautomatyzowany – samie pobierają odpowiednią ilość paliwa ze zbiornika i aplikują je do komory palnika. Warto upewnić się, czy dany palnik odpowiada mocy, z którą kocioł będzie pracował. Z ofertą kotłów z podajnikiem zapoznasz się na stronie: www.cichewicz.pl/kotly-c-o-z-podajnikiem-na-eko-groszek-ecowarmer-12-560-kw.

Rodzaj zastosowanych sterowników to nie mniej ważna sprawa. Oczywistą sprawą jest, że przebieg pracy kotła można regulować za pomocą specjalnego panelu. Może on być wyposażony w sterownik dwustanowy lub automatyczny. Sterownik dwustanowy jest bardziej skomplikowany, ale pozwala na dostosowanie poszczególnych parametrów urządzenia do warunków pogodowych. – możemy wybrać temperaturę spalania i dostosować ją do aktualnej aury panującej na zewnątrz. Sterownik automatyczny jest łatwiejszy w obsłudze – za jego pomocą regulujemy takie podstawowe parametry pracy kotła jak dopływ powietrza i siła podmuchu. Po sterowniki automatyczne sięgają odbiorcy mniej wprawieni w obsłudze kotłów na ekogroszek. 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here