Jak wygląda praca programisty

Praca w branży IT jest owiana pozytywną sławą. Jest to dziedzina, która według wielu ekspertów uznawana jest za najbardziej, najprężniej rozwijającą się. Wiele dziedzin w życiu przechodzi modernizację w stronę IT. Nie wyobrażamy sobie teraz nieelektronicznych wiadomości do ludzi, braku możliwości przeglądania informacji w sieci czy przetwarzania danych i dokumentacji bez udziału specjalnie do tego zaprojektowanych programów czy narzędzi. Na rynku znajdziemy narzędzia, aplikacje, programy, które nie tylko są przydatne do codziennego życia, ale też do informowania nas o czymś czy dawania nam rozrywki. Kto to wszystko tworzy?

Jak wygląda praca programisty?

Jak wygląda praca programistyFirmy, korporacje, software house’y, które zatrudniają wielu programistów, którzy te wszystkie oprogramowania piszą. Praca programisty również rodzi różnego rodzaju skojarzenia – nie zawsze pozytywne. Zatem jak wygląda praca programisty tak naprawdę? Polega ona na rozwiązywaniu problemów za pomocą kodu. Jednak zanim kod powstanie trzeba bardzo dużo nad tym myśleć. Programista to wszechstronny myśliciel technologiczny. Nie tylko musi przeanalizować zapotrzebowanie użytkownika końcowego, ale też możliwości jakie daje technologia, a także dobrze planować pracę nad projektem. W tego typu pracy bardzo ważne jest skupienie, bo mózg w trakcie wykonywania trudnych zadań wykonuje bardzo dużo pracy. Programista musi być przygotowana na codzienną porcję wyzwań i na jak najszybsze ich pokonanie. Nie powinien również bać się podejmowania nowych wyzwań, aby móc nie tylko rozwiązywać szereg problemów, ale też dostarczać coraz lepsze oprogramowanie i rozwijać się.

W tej pracy nie ma czasu na nudę. Jeśli nawet projekt nie rozwija się w szybkim tempie to zawsze można poszerzać swoje kompetencje, rozwijać się, zdobywać wiedzę, którą można wykorzystać do zdobywania nowych doświadczeń. Kto nie rozwija się ten wypada z gry, a w branży IT jest to zdecydowanie widoczne. W tej branży jest bardzo duże zapotrzebowanie w ludzi wybitnych, a nie w przeciętnych. Oczywiście z otwartymi rękami przyjmowani są ludzie, którzy wykazują chęć do nauki i mają sporą dozę motywacji, ale samo samozaparcie nie wystarczy. W tej branży liczą się efekty, a także innowacyjność. Jeśli nie idzie się za trendami w technologii, to choćby programista napisał najlepszy kod, to nie znaczy, że on będzie mógł być zawsze używany.

Zmiany w branży IT

Do branży IT wkraczają nowe rozwiązania, nowe technologie i trzeba umieć z nich korzystać. Trzeba być jednak przygotowanym na wytężoną pracę, bo nie jest ona łatwa. Logiczne myślenie i rozwiązywanie problemów i łamigłówek to kawał pracy umysłowej, który jest wymagający. Tak naprawdę praca programisty w jednej firmie może znacznie różnić się od pracy w innej. Bardzo często zależy to od tego dla jakiego klienta tworzy się oprogramowanie, jak duże wymagania ma klient, jakie daje terminy wykonywania projektów czy funkcjonalności, z jakim zespołem się pracuje i co konkretnie trzeba stworzyć.

Praca nad aplikacją webową będzie zupełnie inaczej wyglądała niż nad desktopową czy mobilną. Jeśli mamy duży zespół projektowy to pracę można rozdzielić na wiele innych osób co ułatwia sprawę jeśli chodzi o ilość zadań do zrobienia. Wymagający klient to większa presja, dlatego praca programisty dla mniej zabiegającego klienta będzie łatwiejsza niż dla takiego, który będzie wymagał ciągłych ulepszeń. Ważna w pracy z klientem i z zespołem jest komunikacja. W dzisiejszym świecie znika pojęcie programisty, który nic nie robi tylko koduje. To wręcz przeszkadza w codziennej pracy.

Komunikacja w dziale IT

Jak wygląda praca programistyBardzo ważna jest komunikacja z kierownikami projektów, grafikami, architektami, testerami oraz klientami – a coraz częściej zdarza się, że programista ma kontakt z klientem, któremu często trzeba objaśnić jak od strony technicznej będzie wyglądała praca nad danym projektem i jak czasowo wycenia pracę i dlaczego. W pracy programisty często występują okresy wytężonej pracy, ale też zdarzają się okresy większego luzu, gdzie interesuje programistę kwestia utrzymania, wdrażania i poprawiania błędów. W pracy oczywiście należy pamiętać o wykonywaniu swoich zadań, ale tez o pomocy kolegom i sprawdzaniu ich pracy.

W IT znane jest pojęcie code-review. Jest to tak zwany przegląd kodu wykonywany przez drugiego programistę. Zanim nawet kawałek kodu odda się na produkcję trzeba go sprawdzić. Sam twórca kodu inaczej patrzy na niego, nie jest w stanie uchwycić niedopatrzeń. Dlatego warto w grupie programistów stosować tę metodę pracy. Ona pozwala też na uniknięcie błędów, które mógłby wykryć użytkownik, a tego w żadnym projekcie IT się nie lubi. Jak wygląda praca programisty i jak ją można w skrócie określić? Jest na pewno intensywna, ale też ciekawa i rozwijająca, a także naprawdę dobrze płatna oraz przyszłościowa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here