Jak wygląda praca prawnika

Praca prawnika to dość trudne zadanie. Mało kto wie jednak, jak wyglądają jej realia. Co w tym zawodzie budzi ciekawość, a co jest najtrudniejsze. O tym już za chwilę.

Kim jest prawnik?

To osoba, która skończyła studia prawnicze oraz uzyskała tytuł magistra prawa. Powinna ona świetnie znać wszelkie przepisy oraz wykorzystywać je w praktyce. Wśród zawodów prawniczych prawnik jest najniższym stopniem. Znacznie większe możliwości mają takie zawody jak sędzia, komornik, prokurator, czy adwokat.

Jak wygląda ścieżka rozwoju prawnika

Studia prawnicze to okres, który trwa 5 lat. Jednak niemalże dla każdego studenta jest to jedynie trochę ponad połowa tego, co musi poświęcić na zdobycie zawodu. Po skończeniu studiów nadchodzi czas na 3-letnią aplikację. Jeszcze do niedawna było to standardem, jednak teraz ze względu na problemy, jakie są na rynku pracy, niektórzy studenci decydują się na inne ścieżki zawodowe. Jakie to ścieżki? Jedną z nich jest pominięcie aplikacji i kontynuowanie kariery poza granicami Polski.

Jakie zadania wykonuje prawnik?

Większość osób, które skończyło prawo, otwiera swoje kancelarie oraz udziela porad prawnych. Część osób zajmujących się prawem, nie odbiera pozytywnie ludzi na tym stanowisku. Twierdzą, że prawnika nie dotyczy etyka zawodowa, że nie odczuwa on odpowiedzialności. W związku z tym nie są oni darzeni zbyt wielkim zaufaniem. Prawda jest jednak taka, że te wszystkie kwestie są w pełni personalne, a nieetycznych pracowników możemy spotkać w wielu zawodach.

Cechy dobrego prawnika

Taka osoba powinna być gotowa na ciągłą naukę. W prawie wszystko szybko się zmienia, a dobry prawnik co jakiś czas musi uzupełniać swoją wiedzę. Dlatego powinien być on tak profesjonalny, jak to możliwe, nie odpuszczać po skończeniu studiów, lecz ciągle się doskonalić. Kolejnym aspektem, który również jest bardzo ważny, jest rozumienie prawa w praktyce. Każdy klient oczekuje również zrozumienia, empatii, lojalności, dyskrecji czy otwarcia.

Zarobki prawnika

Według danych udostępnionych na portalu Pracuj.pl, średnie zarobki prawnika po aplikacji wynoszą 4840 zł netto. 1/4 prawników zarabia 6000 zł oraz więcej, a pozostali, czyli 25% zarabia 3840 zł oraz mniej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here