jak udowodnić mobbing w pracy

Mobbing – jest to słowo, które w ostatnich czasach bardzo często pojawia się w naszym społeczeństwie. Trzeba przyznać, że wzrosła świadomość ludzka odnośnie traktowania siebie nawzajem w pracy, a także świadomość tego co może, a czego nie przełożony, czy też pracodawca. Zanim jednak oskarżymy kogokolwiek o mobbing warto zdać sobie sprawę, co to słowo tak naprawdę oznacza. Bowiem czasem ktoś może użyć tego słowa na wyrost. Oskarżymy kogoś o rzeczy przykre, które mogą mieć dla niego przykre konsekwencje. Jednak jak udowodnić mobbing w pracy?

Czym jest mobbing?

jak udowodnić mobbing w pracyO mobbingu mówimy wtedy, kiedy czujemy się prześladowani w pracy. Kiedy odczuwamy dyskomfort z samego przychodzenia na stanowisko pracy. Jeżeli widzicie, że Wasz szef, kierownik specjalnie Wam ubliża, a innych traktuje o wiele lepiej, to możecie zacząć już podejrzewać stosowanie mobbingu. Jednak zanim wysnujecie jakiekolwiek oskarżenia, to warto porozmawiać z daną osobą o Waszych odczuciach. Dlaczego? Bowiem niektórzy robią coś nieumyślnie. Czasem szczera rozmowa może pomóc w zmianie czyjegoś zachowania. Dlatego warto dobrze przemyśleć swoje oskarżenia. Mobbing coraz częściej pojawia się jako temat w mediach. Dzieje się to na skutek coraz większej świadomości pracowników na temat tego, jak powinni być traktowani w pracy, a jakie zachowania współpracowników, kierowników, czy prezesów są zakazane i podlegają odpowiedzialności karnej.  Jeżeli rozmowa z pracodawcą, czy też kierownikiem, nie pomaga i zachowanie owej osoby (czasem nawet może być to współpracownik) się jeszcze pogarsza, to warto podjąć odpowiednie działania.

Jak stwierdzić czy mamy do czynienia z mobbingiem?

Mobbing to nic innego jak uporczywe nękanie pracownika,, stosowanie przemocy psychicznej, niekiedy też fizycznej. Jednak jak udowodnić mobbing w pracy? Wiele jest możliwości, na początku jednak należy zastanowić się, czy dane zachowanie w pracy, spełnia definicje mobbingu czy też nie.

Jak wiadomo, każdy pracownik, ma swoje obowiązki, wymienione w umowie o pracę, czy regulaminie pracy. Jeśli są zgodne z prawem pracy, pracodawca ma prawo wymagać ich spełniania, nie może jednak robić tego tak, by pracownik poczuł się zastraszany czy psychicznie niszczony. Nie może poniżać, uznając, że do wykonania takiego zadania się nie nadajemy, w zamian za to zlecając nam inne. Nie może wymagać wykonywania zadać w zbyt krótkim czasie, nie może zlecać zadań do wykonania, zmuszając pracownika do pracy ponad siłę, czy też zostawania po godzinach. Pracodawca nie może pracownika poniżać, krytykować z byle powodu, wyśmiewać, w szczególności przy innych pracownikach, może natomiast wymagać by pracownik poprawnie wykonywał swoje obowiązki. Pracodawca ma prawo wyciągać konsekwencje wobec tych pracowników, którzy nie wywiązują się z obowiązków, może powiedzieć, co na ten temat myśli, krytyka bowiem nie musi być mobbingiem. Mobbing to zachowania o wiele gorsze.

Jak udowodnić mobbing w pracy?

Jak udowodnić mobbing w pracy? Można znaleźć świadków, którzy potwierdzą fakt mobbingu, można zbierać inne dowody, choćby dowody polecenia wykonania danych prac, przekraczających możliwości pracownika. W ostateczności można nagrać pracodawcę, jednak należy pamiętać, że taki dowód w sądzie może być oceniony dobrze lub źle. Wiele zależy od podejścia sądu. Pomocne zamiast nagrań, dokonywanych bez wiedzy pracodawcy mogą być nagrania z monitoringu firmy, korespondencja mailowa, kopie sms-ów, dowodów na mobbing można pozyskać bardzo dużo.

jak udowodnić mobbing w pracyCo ważne, nie należy się bać. Mobbing w pracy to coś, z czymś należy wręcz walczyć. Jeśli więc czujemy się w pracy ofiarami mobbingu, nie czekajmy na to, że sytuacja się zmieni, zamiast tego zgłośmy sprawę odpowiednim organom i udowodnijmy mobbing, któremu w pracy jesteśmy poddawani. Wbrew pozorom, nie musi to oznaczać zwolnienia z pracy. Czasami jest wręcz przeciwnie. Pokazanie mobbingu w miejscu zatrudnienia, często prowadzi do poprawy sytuacji w firmie. Warto o to walczyć.

Czy warto walczyć z pracodawcą?

Oczywiście wielu z nas zada sobie pytanie, czy warto walczyć w tym wypadku o swoje prawa? Czy nie lepiej po prostu odejść z pracy i zwyczajnie oszczędzić sobie dodatkowego stresu. Oczywiście taka zachowawcza postawa, też jest pewnym sposobem na rozwiązanie tego problemu. Nie każdy bowiem ma ochotę na sądowe batalie i po prostu woli sobie poszukać nowej pracy. Jednak jeśli zdecydujemy się na walkę z pracodawcą, to będzie to bardzo prospołeczna postawa. Dzięki nam bowiem może się poprawić sytuacja innych pracowników, nie tylko nasza.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here