Homogenizacja żywności – na czym polega?

0
1327

Z całą pewnością niejednokrotnie zajadałeś się serkiem homogenizowanym. Czy kiedyś zastanawiałeś się, od czego pochodzi jego nazwa? Czy zastosowano w nim proces homogenizacji? Jak najbardziej tak. Warto wiedzieć, na czym polega sama homogenizacja, jak przebiega ten proces i czy jest w pełni bezpieczny dla naszego zdrowia? Chociaż homogenizatory wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym czy farmaceutycznym, to tak samo często stosuje się je w sektorze spożywczym.

Jak przebiega proces homogenizacji?

Produkt homogenizowany to taki, który składa się z co najmniej dwóch, wymieszanych składników, które w normalnych warunkach nie mogłyby się wymieszać. Bardzo często to produkty spożywcze, w tym nabiał – mleko, jogurty, serki, ale również soki owocowe.

W efekcie homogenizator przemysłowy pozwala uzyskać jednorodną, idealnie gładką, a wręcz o konsystencji emulsji masę. Warto zaznaczyć, że sam proces powstawania substancji homogenizowanej nie wpływa negatywnie na wartości odżywcze produktów. Są za to łatwiej dostępne i wpływają na bardziej komfortowe użytkowanie przez ostatecznych konsumentów.

Czy homogenizacja jest bezpieczna?

Chociaż przez niektórych homogenizacja produktów została uznana za proces, którego efektem jest żywność wysoce przetworzona albo kosmetyki z zawartością ogromu związków chemicznych, to tak naprawdę warto wziąć pod uwagę wypowiedzi ekspertów.

Według specjalistów do spraw żywienia, homogenizacja w żaden sposób nie wpływa negatywnie na zdrowie czy funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Przeciwnicy tej metody łączenia substancji uznają, że regularne spożywanie produktów homogenizowanych, może przyczyniać się zwiększenia poziomu złego cholesterolu we krwi, czego efektem będzie miażdżyca i realne zagrożenie życia.

Nie jest to jednak prawda. Chociaż spożywcze produkty, które poddane zostały homogenizacji, w szczególności wyroby nabiałowe, rzeczywiście mogą zawierać nieco więcej tłuszczu, to tak naprawdę nie ma on znaczenia dla powstawania blaszek miażdżycowych. Należy jasno podkreślić, że produkty homogenizowane nie są szkodliwe dla naszego zdrowia i jak najbardziej można je spożywać.

Warto oczywiście wybierać te, które powstały zgodnie z innowacyjnym procesem homogenizacji. Polskie przedsiębiorstwa działające w sektorze spożywczym, dysponują liniami produkcyjnymi, w których homogenizatory pełnią niezwykle ważną funkcję. Dzięki temu, że urządzenia tego rodzaju dopasowane są do indywidualnych cech danej produkcji, udaje się zachować najlepszą jakość całościowej produkcji. Taka homogenizacja nie wpływa też na zawartość wartości odżywczych w konkretnym produkcie, nie przyczynia się również do zmiany smaku bądź zapachu. Zmienia się jedynie konsystencja na bardziej emulsyjną poprzez połączenie składników w jednolitą masę.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here