Fotowoltaika dla firm – jak obniżyć rachunki za prąd?

Każda, nawet najmniejsza firma, funkcjonuje dzięki energii elektrycznej. Ładowanie laptopów, telefonów czy nawet tylko oświetlenie biurowe pożerają niebagatelne ilości prądu, którego cena od 2001 roku wzrosła aż o 20 groszy. Podwyżki nie skończą się prawdopodobnie na tym, coraz więcej przedsiębiorców zastanawia się więc, jak obniżyć rachunki za prąd. Jednym z coraz powszechniejszych rozwiązań jest fotowoltaika dla firm? Czym jest fotowoltaika i o ile pozwala obniżyć rachunki za prąd?

Fotowoltaika – zasada działania

Panele fotowoltaiczne coraz częściej można zobaczyć na dachach lub elewacjach zarówno domów prywatnych, jak i siedzib większych i mniejszych firm. Przetwarzają one pobraną prosto ze Słońca energię na siłę elektromotoryczną, a następnie na prąd stały i zmienny, o parametrach zgodnych z siecią publiczną. Oznacza to, że po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych prąd w gniazdkach elektrycznych produkujemy sami i zużywamy zupełnie za darmo na potrzeby firmy. Dopiero po wykorzystaniu wyprodukowanej energii elektrycznej czerpiemy go z sieci publicznej, co zdecydowanie obniża rachunki. Eksperci szacują, że oszczędności, po spłaceniu kosztów zakupu i montażu instalacji, wynoszą nawet 100 procent w skali roku.

Jakie są koszty instalacji fotowoltaicznej?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy stać ich na zakup części oraz montaż instalacji fotowoltaicznej i jaki koszt będą musieli ponieść na samym początku, zanim obniżą jeszcze rachunki. Jednak ceny urządzeń fotowoltaicznych nie są już tak zaporowe jak jeszcze parę lat temu, dzięki rozwojowi technologicznemu i zniesieniu cła na części sprowadzane z Chin. Właściciele firm zastanawiający się nad instalacjami fotowoltaicznymi mogą także skorzystać obecnie z dofinansowania w jednym z działających programów” „Mój Prąd”, „Czyste Powietrze” lub Agroenergia – kierowany do płatników podatki rolniczego. Warto również wiedzieć, że koszt instalacji urządzeń fotowoltaicznych może być również odliczony od rocznej opłaty rolniczej – w wysokości 25 procent – oraz od podatku dochodowego – w wysokości 19 procent, nie więcej niż do kwoty 10 tysięcy.

Jak szybko można liczyć na zwrot inwestycji w instalacje fotowoltaiczne?

Dofinansowania oraz niższe ceny fotowoltaiki pozwalają obecnie na całkowity zwrot kosztów w przeciągu 6 do 10 lat. Po tym czasie Państwa firma będzie korzystać całkowicie za darmo z prądu wytwarzanego w panelach fotowoltaicznych, których gwarancja w firmie PGreen wynosi 25 lat, a żywotność szacowana jest nawet na 35 lat. Zapraszamy do kontaktu w celu ustalenia szczegółów instalacji fotowoltaicznych dla Państwa firmy!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here