Dźwigi osobowe o niestandardowych wymiarach i ich zastosowanie

Osoby korzystające codziennie z wind w blokach, wieżowcach, miejscach pracy, w szkołach, na uczelniach czy nawet w galeriach czy na dworcach są przyzwyczajeni do ich standardowego wyglądu i uniwersalnych wymiarów. Klasyczne dźwigi osobowe mieszczą od 5 do 8 osób lub mają nośność w granicach od 500 do 1000 kilogramów. Są jednak modele o niestandardowych gabarytach, ale również pełniące funkcję w transporcie osób.

Dźwigi osobowe w szpitalach

Do tej grupy zalicza się najbardziej oczywiste windy szpitalne. Wyglądają one identycznie jak osobowe w blokach czy na uczelniach, ale wyróżniają się znacznie zwiększonym udźwigiem i możliwością pomieszczenia nawet kilkunastu osób. Dodatkowo są zdecydowanie szersze, ponieważ zakładają transport łóżek z pacjentami oraz samego personelu medycznego. Jeżdżą też znacznie szybciej i to z dużym obciążeniem. Windy osobowe instalowane w szpitalach często posiadają dodatkowe wyposażenie w postaci rozkładanych krzesełek oraz poręczy.

Dźwigi dla osób niepełnosprawnych

Inną kategorią wind osobowych o niestandardowych gabarytach są dźwigi przeznaczone do transportu osób o ograniczonej mobilności. Windy dla osób niepełnosprawnych tak jak szpitalne są szersze, aby móc pomieścić wózki inwalidzkie. Mają też wbudowane z każdej strony poręcze, a tablica z guzikami jest umieszczona znacznie niżej niż tradycyjnie. Mogą być dodatkowo wyposażone w siedziska oraz miejsce do przypięcia wózka. Przykłady takich wind można znaleźć na http://www.lift.pl/dzwigi/dzwigi-osobowe pamiętając, że windy tego typu często robione są na indywidualne zamówienie zlecającego.

Napędy wind osobowych

Tradycyjne napędy mechaniczne uchodzą w dźwigach osobowych za niezawodne, a przy tym łatwe w naprawie i konserwacji. Napęd hydrauliczny pozwala na osiągnięcie najwyższej wydajności, a przy tym zachowanie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w trakcie użytkowania windy. Z kolei nowoczesny napęd elektryczny wymaga nieco większej maszynowni, ale za to gwarantuje mniejsze koszty eksploatacji oraz zdecydowanie najwyższą jakość w zakresie płynności ruchu (zerowe „zrywy”, nagle zatrzymania czy szarpnięcia).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here