Deska lita czy warstwowa

Podłogi drewniane wciąż cieszą się ogromną popularnością. I nie zmienia się to mimo bardzo szerokiej oferty różnego rodzaju paneli czy płytek podłogowych. Śmiało można powiedzieć, że drewniane podłogi to rozwiązanie ponadczasowe. Drewniana podłoga wygląda nie tylko bardzo stylowo, ale jest również niezwykle trwała. Dziś na rynku dostępny jest szeroki wybór desek podłogowych. Wśród nich dużą popularnością cieszą się deski litowe oraz warstwowe. Czym się różnią i jaki rodzaj sprawdzi się lepiej?

Deski litowe

Podłoga z desek litowych charakteryzuje się przede wszystkim tym, iż wykonana jest z jednego drewnianego elementu. Dzięki temu cała podłoga cechuje się dużą twardością. Lite drewno nie posiada bowiem mieszanej struktury. Oznacza to, że drewno lite odporne jest na czynniki eksploatacyjnej. Poza tym może być wielokrotnie poddawane renowacji. Deski litowe wykonywane są z różnego rodzaju drewna. W Polsce dużą popularnością cieszą się deski wykonane z jesionu oraz dębu. Oczywiście litowa deska na podłogę wykonana może być również z drewna egzotycznego. Ważne jest, aby wybór drewna był dobrze przemyślany. Będzie to miało bowiem wpływ na trwałość podłogi. Wszystko zależy od stopnia eksploatacji podłogi.

Deski warstwowe

Innym rozwiązaniem są podłogi drewniane wykonane z desek warstwowych. Te składają się z dwóch warstw drewna litego, które ułożone są do siebie prostopadle. Cechą charakterystyczną desek warstwowych jest fakt, iż odporne są one na odkształcenia. Wszystko dzięki temu, iż dolna warstwa stanowi warstwę przeciwprężniową. Zaletą desek warstwowych jest tak to, iż gotowe są one do eksploatacji już po 48 godzinach po ich ułożeniu. Najlepiej sprawdzają się w tych pomieszczeniach, w których zastosowane ma być ogrzewanie podłogowe. Bardzo dobrze przewodzą one bowiem ciepło. Tak jak w przypadku desek litowych, na rynku dostępne jest szeroka oferta desek warstwowych. Różnią się kolorami i wzorami. Dlatego taką podłogę dopasować można do indywidualnych potrzeb i oczekiwań.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here