Czekoladowe królestwo słodkości – zaglądamy do fabryki słodyczy

0
264

Kto jako dziecko nie marzył o tym, aby zostać na noc zamknięty w fabryce czekoladek? To marzenie zresztą nie tylko dzieci, ale i dorosłych. Pełne cukru i czekolady słodkości towarzyszą człowiekowi od… tysięcy lat, bo słodycze znane były już w starożytności. A jak wygląda ich współczesny proces produkcyjny?

Słodycze kiedyś i dziś

Oczywiście słodycze z przeszłości różniły się nieco od tych znanych dzisiaj. Były bardziej proste, mniej wyrafinowane i ograniczały się przede wszystkim do wypieków. Wprowadzenie na rynek europejski ziaren kakaowca i tworzonej z nich czekolady zupełnie odwróciło te trendy. Słodkości stały się prawdziwą cukierniczą sztuką goszczącą najpierw na szlacheckich dworach, a dopiero później zaglądając do zwykłych domów. Sami cukiernicy nazywani byli często mistrzami przez swoje niebagatelne umiejętności. Z czekolady potrafili stworzyć nawet wielkie figury albo… zamki, co na zawsze wpisało się w historyczne kroniki.

Zautomatyzowana produkcja

Współcześnie Eurohansa producent słodyczy korzysta najczęściej z możliwości masowej produkcji odbywającej się za pomocą zautomatyzowanych maszyn. Cukiernicze manufaktury, w których produkcja nadal odbywa się ręcznie, należą do zdecydowanej mniejszości, a tworzone tam słodycze wyróżniają się co prawda wspaniałym, niepowtarzalnym smakiem, ale i bardzo wysokimi cenami. Automatyzm linii produkcyjnej w fabryce czekoladek, batonów czy ciasteczek wcale nie oznacza jednak pogorszenia ich jakości. Ta bowiem nie zależy od formy produkcji, ale od składu słodyczy, który powinien być jak najkrótszy i jak najbardziej naturalny.

Różnorodność produktowa

Obecnie dużą popularnością cieszą się nie tylko klasyczne czekolady tabliczkowe i bombonierki. Klienci chętnie sięgają też po draże w czekoladzie lub zalane nią owoce – śliwki, wiśnie, rodzynki – a także po batony. Te ostatnie nie zawsze czerpią już z czekoladowych wzorców i mogą występować też w wersji z bakaliami i orzechami a także obsypane musli. Wciąż nieustannym zainteresowaniem darzone są słodycze w eleganckich opakowaniach, które idealnie sprawdzają się jako upominek na szczególne okazje.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here