Co to jest praca nakładcza

Co to jest praca nakładcza? Praca nakładcza wykonywana jest najczęściej w domu przez osoby, które nie mogą podjąć pracy na pełen etat. Aby można było uznać ją za zgodną z prawem pomiędzy pracodawcą, a pracownikiem powinna zostać podpisana umowa o pracę nakładczą. Różni się ona od umowy o pracę przede wszystkim tym, że pracy nakładczej nie wykonuje się w zakładzie pracodawcy, lecz w dowolnie wybranym przez siebie miejscu (np. w domu). Daje to możliwość podjęcia pracy osobom niepełnosprawnym lub matkom wychowującym małe dzieci. Poza tym praca nakładcza nie ma określonego wymiaru czasu pracy.

Co to jest praca nakładcza?

Co to jest praca nakładczaUmowa o pracę nakładczą zawierana jest pomiędzy pracodawcą, czyli nakładcą, a pracownikiem – wykonawca, chałupnik. Taki dokument powinien zawierać następujące informacji:

  • rodzaj zawieranej umowy,
  • rodzaj pracy, która będzie wykonywana,
  • termin rozpoczęcia i zakończenia pracy,
  • zasady i wysokość wynagrodzenia,
  • czas, na jaki jest zawarta umowa (określony, nieokreślony lub na czas wykonywania danego zadania).

W umowie o pracę nakładczą należy wyraźnie określić zasady wynagradzania. Musi ona zawierać również informację o minimalnej miesięcznej ilości pracy, jaka powinna być wykonana. To minimum musi wynieść tyle, by chałupnik w ciągu miesiąca był w stanie zarobić co najmniej 50% najniższego krajowego wynagrodzenia. Pozwoli mu to na zachowanie takich uprawnień pracowniczych jak np. prawo do urlopu. Jeśli praca chałupnika jest jego jedynym źródłem utrzymania to ilość tej pracy powinna być ustalona w takiej ilości, by mógł w miesiącu uzyskać wynagrodzenie nie mniejsze niż najniższa krajowa. Chałupnik otrzyma wynagrodzenie tylko wtedy, kiedy jego praca będzie wykonana w sposób właściwy i nie będzie zawierała wad.

Co powinien zapewnić nakładca chałupnikowi?

Pracodawca powinien dostarczyć chałupnikowi odpowiednie surowce i materiały do wykonania powierzonego mu zadania. Powinien dostarczyć również odpowiednie maszyny, narzędzia i inne urządzenia, które będą niezbędne do wykonania zleconej pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here