Wykonywanie pracy jest bardzo ważne dla wielu osób. Czasami jednak dochodzi do bardzo newralgicznych sytuacji, w których atmosfera w zakładzie jest zbyt gęsta. W takich przypadkach należy podjąć niezwykle ciężką decyzję, która wiąże się z utratą pracy. Należy jednak pamiętać, że obowiązujące w Polsce przepisy kodeksu pracy uzależniają skuteczność odstąpienia od obowiązków zawodowych od upływu okresu wypowiedzenia. W sytuacji, gdy pracownik ich nie zachowa, musi liczyć się z pewnymi konsekwencjami. Co grozi za porzucenie pracy?

Co grozi za porzucenie pracy?

co grozi za porzucenie pracyDobrze jest wiedzieć co grozi za porzucenie pracy. W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że takie odstąpienie od wykonywania obowiązków jest bardzo częstą przesłanką zwolnienia dyscyplinarnego. Jak zaznacza orzecznictwo, w takiej sytuacji dokonanie tego typu zwolnienia jest całkowicie uzasadnione. Nie mają jednak z tym większego problemu pracownicy, którzy do zakładu na dobrą sprawę nie chcieli wracać. Jednak także w tej szczególnej sytuacji dobrze jest pamiętać, że jest to najłagodniejsza konsekwencja nagłego zaprzestania czynności zawodowych.

W przypadku, gdy pracownik nie miał podstaw do opuszczenia zakładu pracy, kierownik może mu wytoczyć powództwo o odszkodowanie. Bardzo ważne jest, że jego wysokość zwykle jest równa wynagrodzeniu, które pracownik pobrałby w okresie wypowiedzenia. Należy jednak pamiętać, że nie jest to regułą – może okazać się, że szkoda poniesiona przez przedsiębiorcę jest znacznie wyższa. W takiej sytuacji konieczne jest jej skrupulatne wyliczenie. Gdy będzie wiadomo, ile ona wynosi, pracownik będzie zobowiązany do jej wyrównania wraz z odsetkami ustawowymi. Niestety, odpowiedzialność pracownika obejmuje również utracone korzyści. Są to wszelkie profity z prowadzonej działalności, które pracodawca mógłby osiągnąć, gdyby jego podwładny nie odstąpił od wykonywania pracy. Bardzo ważne jest, że ich wysokość jest często bardzo ciężka do ustalenia. Dlatego w tym zakresie często powoływani są biegli ekonomiści, którzy na podstawie przedłożonych sprawozdań wyliczają możliwy zarobek.

Czy warto porzucać pracę?

Oczywiście wyżej wymienione konsekwencje dotykają nielojalnych pracowników niezwykłe rzadko. Taka sytuacja zachodzi wówczas, gdy pracownik zajmować niezwykle odpowiedzialne stanowisko i był w firmie niezastąpiony. I jeśli jego niesubordynacja faktycznie wyrządziła pracodawcy wymierne szkody. Zazwyczaj jednak jedyną konsekwencją porzucenia pracy jest zwolnieni dyscyplinarne i odpowiedni zapis na świadectwie pracy. Jednak nie można tego bagatelizować, bo to są dość poważne konsekwencje na naszej późniejszej kariery. Co prawda szybko uwalniamy się od dotychczasowego pracodawcy, niemniej jednak nasz późniejsza kariera zawodowa staje pod sporym znakiem zapytania. Przede wszystkim warto wiedzieć, ze pracodawcy lubią często zasięgnąć opinii w dotychczasowych miejscach pracy kandydatów. Kiedy będzie aplikował na jakieś stanowisko, możliwe że rekruterzy skontaktują się z twoim poprzednim pracodawcą, u którego pracę porzuciłeś. Wówczas jesteś w zasadzie spalony. A informacja idzie dalej. Pracodawcy lubią się takimi informacjami bowiem wymieniać.

Jak dogadać się z pracodawcą?

co grozi za porzucenie pracyCo jednak zrobić jeśli nie chcesz już pracować w danej firmie, ale też nie chcesz czekać do końca okresu wypowiedzenia? Spróbuj się dogadać z pracodawcą. Zawsze to lepsza opcja niż porzucenie pracy. Warto wiec podjąć rozmowy, aby opuścić firmę w cywilizowany sposób. Jak tego dokonać? Przede wszystkim zaproponuj pracodawcy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron w trybie natychmiastowym. Jeśli nie przystanie na twoje warunki, spróbuj negocjować okres wypowiedzenia. Może uda wam się dojść do konsensusu i zamiast 3 miesięcy okresu wypowiedzenia, dojdziecie do wniosku, że wystarczy miesiąc. Zawsze warto podjąć taką próbę. Nie zawsze bowiem jest tak, że pracodawca chce zatrzymać pracownika na siłę. Po prostu nie jest gotowy na nagłe porzucenie pracy. Musi mieć trochę czasu na znalezienie i wyszkolenie następcy na danym stanowisku.

Rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem

Jednak zdecydowanie warto pożegnać się z pracodawcą według ustalonych norm prawnych. W przypadku kiedy już pracujemy dłuższy okres czasu w danej firmie, taki okres wypowiedzenia trwa 3 miesiące. Wydaje się, że to długo, ale to jest czas nie tylko dla pracodawcy, żeby znalazł następcę na nasze miejsce. To również czas dla nas, aby uporządkować swoje spraw w firmie, zakończyć rozpoczęte projekty, a także by na spokojnie poszukać nowego pracodawcy. Warto więc zmieniać pracę w całkowicie cywilizowany sposób. Dzięki temu nie będziemy spaleni na rynku pracy.  A być może, jeśli kiedyś będziemy chcieli wrócić do firmy, to zostaniemy powitani z otwartymi ramionami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here