certyfikat

Powszechnie uważa się, nie koniecznie słusznie, że Certyfikat Zgodności Unii Celnej jest najcięższym do uzyskania certyfikatem w Unii Celnej. Z tych podstawowych dokumentów, to jest Certyfikat Zgodności Unii Celnej, Deklaracja Zgodności Unii Celnej oraz Świadectwo Państwowej Rejestracji, faktycznie, Certyfikat EAC jest najtrudniejszy do uzyskania. Chociaż trudność w tym przypadku nie jest odpowiednim słowem. Zwłaszcza jeśli pomaga w tym wyspecjalizowana firma.  Bardziej jest stwierdzenie, że Certyfikat Zgodności Unii Celnej jest najbardziej czasochłonnym dokumentem do uzyskania spośród wymienionych powyżej.

Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy:

  1. Certyfikat zawsze wymaga badania próbki (lub gotowego produktu) przez laboratorium z Unii Celnej. To wiąże się z jej wysyłką, najczęściej do Rosji.
  2. W przypadku uzyskiwania Certyfikatu Zgodności Unii Celnej, na co najmniej 1 rok, konieczne jest przeprowadzenia audytu zakładu produkcyjnego.
  3. Istnieje minimalny okres, który musi pozostać między zarejestrowaniem wniosku a rejestracją certyfikatu w systemie ФГИС.

Na punkt 3 nie możemy nic poradzić, ale na dwa pozostałe można w jakimś stopniu wpływać. Wysyłka próbek ma dosyć specyficzny charakter i różni się od zwykłej wysyłki towaru, co często sprawia problemy mniej doświadczonym firmom. Przeważnie pomagamy naszym klientom również na tym etapie. Doradzamy jak przygotować poprawnie wszystkie dokumenty eksportowe w taki sposób, aby uniknąć problemów podczas odprawy celnej. W indywidualnych przypadkach możemy zająć się przygotowaniem wszystkich dokumentów, a nawet samą wysyłką i odprawą celną.

Certyfikat Zgodności Unii Celnej wymaga przeprowadzenia audytu zakładu produkcyjnego, ale on też nie jest taki straszny. Często trudniejsza jest organizacja przyjazdu eksperta z laboratorium niż samo przeprowadzenie przez niego kontroli. Tym również możemy zająć się my. Uzgadniamy dogodne terminy dla obu stron, zajmujemy się transportem oraz zakwaterowaniem pracownika/ów laboratorium.

Warto jednak wykorzystać aktualną sytuację na świecie i przeprowadzić proces certyfikacji już teraz. Z powodu częściowo zamkniętych granic, audyt w tradycyjnej formie jest prawie niemożliwy do zrealizowania. Przez to, a raczej dzięki temu istnieje teraz możliwość przeprowadzenia takiej kontroli w formie wideokonferencji. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić wiele czasu jak i pieniędzy.

Certyfikat Zgodności Unii Celnej jest obligatoryjnym dokumentem w przypadku eksportu wielu towarów. Nie jest najłatwiejszy do uzyskania, ale warto się tym zainteresować już dzisiaj, ponieważ sam proces jest odrobinę szybszy niż jeszcze kilka miesięcy temu.

Artykuł napisany przy współpracy z www.ccrw.pl

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here